Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Özel tiyatrolara müjde

1 Aralık 2010 00:00

Kültür ve Turizm Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın talimatıyla, özel tiyatroların projelerine yapılan yardım 1 milyon TL artırılarak, bu yıl 3 milyon 500 bin TL'ye çıkarıldı. Bu da bugüne kadar bir sanat sezonu için dağıtılan en yüksek ödenek miktarı olma özelliği taşıyor.

2010-2011 sanat sezonunda Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca özel tiyatroların projelerine yapılan yardımlardan yararlanmak üzere toplam 246 özel tiyatro 295 proje ile başvuru yaptı. Özel tiyatroların başvuruları, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı İsmet Yılmaz'ın başkanlığında, Müsteşar Yardımcısı Nihat Gül, Güzel Sanatlar Genel Müdürü Doç. Dr. Ayşenur İslam, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Lemi Bilgin, oyun yazarı Refik Erduran, Turgay Nar ve Raşit Çelikezer'den oluşan değerlendirme komisyonu tarafından incelendi. İnceleme sonucunda 52 profesyonel, 20 çocuk oyunu, 38 amatör ve 28 geleneksel olmak üzere toplam 138 özel tiyatronun projesine toplam 3 milyon 500 bin yardım yapılmasına karar verildi.

TÜRK ESERLERİNE TEŞVİK
Değerlendirme komisyonu, başvuruların incelenmesinde, ilgili mevzuatta belirtilen ölçütleri ve bütçe olanaklarını göz önünde bulundurdu. Ayrıca Türk tiyatrosunu bütün yönleriyle desteklemek amacıyla son yıllarda olduğu gibi Türk oyun yazarlarının eserlerine yer veren projeler özellikle teşvik edildi.

AAYandex.Metrica