İtalyan yönetmen 95 yaşında intihar etti posteri

Başkent Roma’daki San Giovanni Hastanesi pek alışkın olmadığı günler yaşıyor ve 95 yaşındaki ünlü yönetmenin beklenmedik intiharını konuşuyor. Hastanede prostat kanseriyle mücadele veren yönetmen Mario Monicelli, tedavisi devam ederken hastanenin beşinci katından atladı ve yaşamını yitirdi. 1940 ve 50’li yıllarda, ölümsüz Türk seslendirme sanatçısı Necdet Mahfi Ayral’ın Yahudi aksanıyla göklere çıkardığı Toto ile çalışan Monicelli, büyük İtalyan yönetmeni Federico Fellini’nin de yardımcılığını yaptı.

Mario Monicelli, Dolce Vita/Tatlı Hayat filminde Marcello Mastroinanni, Anita Ekberg ve Anouk Amiee ile çalıştı. 1940’lı, 1950’li ve 1960’lı yılların en önemli oyuncuları arasında olan Marcello Mastroianni, Antonio de Curtis (Toto) ve Alberto Sordi ile çalışan Monicelli, çok ses getiren Bilinmeyenler filminin yanı sıra Büyük Savaş filmiyle 1958’de Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan ödülünü aldı.

Monicelli, Casanova’70 (1965) ve I Compagni Yoldaşlar (1963) filmleriyle en iyi yabancı Oscar adayı oldu.

Monicelli, İtalya’nın en büyük oyuncuları olarak kabul edilen Marcello Mastroianni, Sophia Loren, Vittorio Gassman, Alberto Sordi, Anna Magnani, Claudia Cardinale ve Monica Vitti ile de çalıştı.


 

Kaynak : Taraf

Son Yorumlar

Yandex.Metrica