İşte Oscar'ın en güçlü adayları posteri

Oscar ödülleri için yapılan ilk tahminlerin sonuçları ortaya çıkmaya başladı. The Independent’ın İnternet sitesinde yayınlanan habere göre En İyi Film kategorisinde 'The King’s Speech' ve 'Sosyal Ağ' (The Social Network) başa güreşiyorlar. Bu iki filmin öne çıkmasının bir nedeni de aldıkları önemli ödüller. Colin Firth’ün İngiltere Kralı’nı oynadığı 'The King’s Speech' İngiliz bağımsız film ödülünü, 'Sosyal Ağ' ise National Review Board ödülünü kazandı.

Şüphesiz, tahminler ve bahisler, önümüzdeki iki ay içinde daha da kızışacak ve büyük değişimlere uğrayacak. 2010 yılının sinema ödülleri açıklandıkça, listeler de kuşkusuz değişecek. Sözgelimi geçen yıl bu zamanlar, Oscar kazanan 'Ölümcül Tuzak'ın (The Hurt Locker) adını Oscar için ananların sayısı çok azdı. 'Avatar' henüz gösterime girmemişti ve 'Aklı Havada' en büyük favori olarak gösteriliyordu.

COLIN FIRTH ÖNDE GİDİYOR
Gold Derby sitesinin, uzmanların tahminlerine dayanarak yaptığı listede “Başlangıç” ve “Oyuncak Hikâyesi 3” filmleri de ilk sıralarda yer alıyor. İngiliz aktör Colin Firth, “The King’s Speech” ile En İyi Erkek Oyuncu kategorisinde en çok şans verilen isim. Geçtiğimiz yıl da adaylar arasında yer alan İngiliz aktörü, gerçekten yaşanmış bir olayı anlatan “127 Hours” filminde canlandırdığı karakterle James Franco izliyor.

En İyi Kadın Oyuncu’da ise Annette Bening (The Kids Are All Right) ile Natalie Portman (Black Swan) başa baş durumdalar. En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Christian Bale “The Fighter”, Geoffrey Rush ise “The King’s Speech” ile tahminlerde başı çeken adaylar. En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalında yine aynı iki film ağır basıyor. “The Fighter”da Melissa Leo, “The King’s Speech”de ise Helena Bonham Carter ödülün favorileri olarak gösteriliyorlar.

UZMANLARA SORDULAR
Sitenin görüşlerine başvurduğu uzmanlar, The Hollywood Reporter, The Wrap, Deadline Hollywood, New York Magazine, Entertainment Weekly, US Weekly, USA Today, LA Times, Reuters gibi kuruluşlarda çalışan sinema muhabirleri, köşe yazarları ve film eleştirmenlerinden oluşuyor. Oscar’lar için adı geçen diğer filmler arasında Coen Kardeşler’in “True Grit”i ile “Winter’s Bone” da dikkat çekiyor. Ortaya çıkan listelerde Javier Bardem (Biutiful), Leonardo DiCaprio (Inception), Miranda Richardson (Made in Dagenham) gibi daha önce Oscar’a aday olabilir diye düşünülen bazı isimlerin olmaması ise şaşırtıcı kabul ediliyor.

Bütün bu tartışmaların Akademi’nin adayları açıklayacağı tarih olan 25 Ocak’a kadar sürmesi bekleniyor. Ödüller ise 27 Şubat’ta Los Angeles’ta Kodak Tiyatrosu’nda gerçekleşecek törenle sahiplerini bulacak.

Kaynak : Habertürk

Son Yorumlar

Yandex.Metrica