Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Azerbaycan'da Türk Filmleri Haftası

14 Aralık 2010 00:00

Bakü- 2003 yılından beri geleneksel bir tarzda düzenlenen Türk filmleri gösteriminde, Türkiye'nin önde gelen filmleri Azerbaycan seyircisi ve burada yaşayan Türk vatandaşları ile buluşuyor.
Azerbaycan Tiyatro Hadimler İttifakında düzenlenen film gösterimine, Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi Hulusi Kılıç, Müsteşar Rıza Kağan Yılmaz, Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakanlığı Şube Müdürü Yusif Şeyhov, büyükelçilik personeli ile iki ülke vatandaşı sinemaseverler katıldı.

Üç gün süreceği belirtilen film gösteriminde, ilk olarak Mahsun Kırmızıgül'ün 2007 yılında yazdığı ve yönettiği ''Beyaz Melek'' adlı film gösterildi.

Uluslararası Kültür ve Sinema Derneği yetkilisi Taner Yıldız, Türk milletinin duygusal bir yapısı olduğunu ifade ederek, Beyaz Melek filmini tercih etmelerinde bu durumun etkili olduğunu söyledi.

Film gösteriminden önce Müsteşar Rıza Kağan Yılmaz, Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakanlığı Şube Müdürü Yusif Şeyhov ve Uluslararası Kültür ve Sinema Derneği yetkilisi Taner Yıldız da birer konuşma yaptı.

Toplamda 5 filmin gösterileceği belirtilen Türk Filmleri gösteriminde, yarın, Sermiyad Midyat'ın yönetmenliğini yaptığı 'Ay Lav You', Levent Semerci'nin 2009 yılında çektiği 'Nefes' filmleri gösterilecek. Festivalin son gününde ise Yılmaz Erdoğan'ın oynayıp yönettiği 'Neşeli Hayat' filmi ile 2010 yılında gösterime giren 'Eşrefpaşalılar' filmi gösterilecek.

Film gösterimine gelen Azerbaycanlı ve Türk seyirciler, yeterli sayıda Türk filminin gösterilmediğini, film sayısının artırılmasını talep ettiklerini dile getirdi.Yandex.Metrica