Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

'Hür Adam' çalıntı iddiası

5 Ocak 2011 00:00

Yönetmen, aktör ve senarist Gani Rüzgar Şavata, 'Hür Adam' filminin yönetmeni ve senaristleri hakkında, hak sahibi olduğu senaryoyu izinsiz kullandıkları iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Bakırköy Adliyesi'ne gelen Şavata, hazırladığı suç duyurusu dilekçesini savcılığa sundu. Dilekçede, Ahmet Çetin ve Şavata’nın da aralarında bulunduğu bir grup tarafından, tarihi bir kişilik olan Bediüzzaman Said Nursi’nin hayatını ve düşüncelerini anlatan bir sinema filmi çekimine esas olmak üzere bir senaryo hazırlandığı belirtildi.

Filmin senaryosunun Abdurrahim Karslı, Ahmet Çetin ve Gani Rüzgar Şavata tarafından hazırlandığı ifade edilen dilekçede, hikayenin gerçeğe uygun anlatımını sağlayabilmek için tanık olarak gösterilen kişilerden tarihi bilgilerle destek alındığı kaydedildi.

2005'TE TAMAMLANDI
Projenin 2005’te tamamlandığı aktarılan dilekçede, şöyle denildi:

"Bu tarihten sonra şüpheli Mehmet Tanrısever de bu projeye dahil olmak istediğini, finansman sağlayabileceğini, işi birlikte yapabileceğimizi telefonda bana söyledi ve bizi davet ettiler. Bunun üzerine ben Ahmet Çetin’i Tanrısever ile tanıştırdım ve tamamlanmış olan senaryo üzerine çekimlere, teknik kadro ve oyuncular üzerinde de ön çalışmalara başladık. Sonraki aşamada Tanrısever ile ilkeler üzerinde anlaşma sağlayamadığımızdan görüşmelere son verdik. Senaryonun benim ve diğer şüpheli Ahmet Çetin tarafından hazırlanmış olduğu, bu sebeple senaryo üzerinde haklarımın bulunduğuna ismini vermiş olduğum tanıklar şahadet edecekleri gibi, esasen şüpheliler tarafından da bu husus açıkça kabul edilmektedir."

'HAKKIMI HELAL ETMEYECEĞİM'
Şavata’nın hak sahibi olduğu senaryonun üzerinde küçük değişiklikler yapılarak kullanıldığı, senaryonun 'Seyda' olan adının 'Hür Adam'a dönüştürüldüğü ve bu isimle 7 Ocak'ta sinema salonlarında gösterime gireceği belirtilen dilekçede, "Film afişlerinde, hiçbir şekilde gerçeği yansıtmadığı halde Mehmet Tanrısever senarist olarak gösterilmiştir. Şüpheli Mehmet Uyar da senaryo üzerinde hiçbir şekilde emeği olmadığı halde kendisini senarist olarak göstermiştir. Eser üzerindeki haklarım, şüpheliler Tanrısever, Uyar ve Çetin tarafından ihlal edilmiştir. Bu sebeple şüphelilerden şikayetçiyim" ifadesine yer verildi.

Şavata, gazetecilerin soruları üzerine, filmi çekenlerin hakkını yediğini savunarak, "Filme giden izleyiciye de hakkımı helal etmeyeceğim" dedi.Yandex.Metrica