Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

GEZİCİ FESTİVAL’İN KARS GÖSTERİMLERİ KAPALI GİŞE OYNADI

3 Kasım 2003 00:00
T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Açık Toplum Enstitüsü, Bursa Büyükşehir Belediyesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kars Belediyesi ve İzmir Sanat’ın katkılarıyla Ankara Sinema Derneği tarafından Ankara, Kayseri, Malatya, İzmir, Bursa ve Kars’da düzenlenen 9. Avrupa Filmleri Festivali – Gezici Festival 28 Ekim’de Kars’ta sona erdi.

3 Ekim’de Ankara’da başlayan Festival, 3-9 Ekim tarihleri arasında Ankara’da Ankapol ve Kavaklıdere Sinemaları’nda, 7-9 Ekim tarihleri arasında Kayseri’de Erciyes Üniversitesi’nde, 10-12 Ekim tarihleri arasında Malatya’da İnönü Üniversitesi’nde, 11-19 Ekim tarihleri arasında İzmir’de İzmir Sanat ve Fransız Kültür Merkezi Salonları’nda, 17-24 Ekim tarihlerinde Bursa’da Tayyare Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Festivalin oldukça renkli geçen son ayağı Kars’ta ise Kars Kültür Merkezi’nde 24-28 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirildi. Festival bütün şehirlerde izleyicilerden yoğun ilgi gördü. Özellikle Pedro Almodovar’ın Sinir Krizinin Eşiğindeki Kadınlar, Nuri Bilge Ceylan’ın Uzak, Michael Haneke’nin Tesadüfi Bir Kronolojinin 71 Parçası, Norveçli sekiz yönetmen tarafından gerçekleştirilen Ütopya: Kusursuz Bir Ülkede Kimse Kusursuz Değildir adlı filmler ile Jean-Luc Godard toplu gösterimlerinde birçok izleyici yer olmadığı için dışarıda kaldı.

Bu yıl, İzmir’e gelen tek konuk Hiroshima Film Festivali Yönetmeni Sayoko Kinoshita’ydı. Gezici Festival için canlandırma filmlerinden oluşan bir seçkiyi hazırlayan Kinoshita gösterimden önce ve sonra İzmir’li izleyicilerle canlandırma sineması ve kısa film yapımı üzerine söyleşti.

Gezici Festival yüze yakın yerli ve yabancı konuğuyla 17-24 Ekim tarihlerinde Bursa’daydı. Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı’nın ev sahipliğinde Tayyare Kültür Merkezi’nde yapılan gösterimlerde filmlerin yönetmen ve oyuncuları izleyicilerle söyleşiler yaptılar. 18 Ekim Cumartesi günü Ankara Sinema Derneği tarafından yapılan bir anketle belirlenen En İyi On Türk Filmi’nin galası Sürü filminin gösterimi ve Hülya Koçyiğit, Tuncel Kurtiz, Zeki Demirkubuz, Melike Demirağ ve Necmettin Çobanoğlu’nun da aralarında bulunduğu konukların katılımıyla gerçekleştirildi. Galada Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından En İyi On Türk Filmi plaketleri verildi. Ayrıca En İyi On Türk Filmi’nin yeni kopyalarının basılarak yurtdışında gösterilmesi projesine destek veren T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kodak ve Fono Film’e teşekkür plaketleri sunuldu. Festivalin yabancı konuklarından Karlovy Vary Film Festivali program direktörü Julietta Zacharova yeni kopyaları basılacak En İyi On Türk Filmi’nin dünyadaki ilk gösterimini 2004 Temmuz’unda Karlovy Vary Film Festivali’nde gerçekleştirmek istediğini Ankara Sinema Derneği yöneticilerine bildirdi.

Belçikalı ünlü canlandırma ustası Raoul Servais’nin yaptığı bütün filmlerden oluşan toplu gösterime yönetmen de katıldı ve Bursalı sinemaseverlere canlandırma sinemasıyla ilgili bir konferans verdi. Festival programındaki 41 kısa filmin 15’inin yönetmeni de Bursa konukları arasındaydı.

Kars Festivalin son durağıydı. Kars Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu’nun davetlisi olarak Kars’a gelen ve aralarında Tarık Akan, Tuncel Kurtiz, Muzaffer Özdemir, Derviş Zaim ve Işıl Özgentürk’ün bulunduğu yerli ve yabancı konuklar büyük ilgi gördüler. Avrupa Birliği Büyükelçisi Dr. Hansjörg Kretschmer, Fransa Büyükelçisi Bernard Garcia, Norveç Büyükelçisi Hans Wilhelm Longva ve Litvanya Büyükelçisi Dr. Halina Kobeckaite de Festivali izlemek için Kars’a geldiler. Festivalin Kars’taki açılış töreni Tuncel Kurtiz, Sema, Dimo Moritz ve Reyend Bölükbaşı’nın sundukları Şeyh Bedrettin Destanı oyunu, Fransız şarkıcı Lucia Recio’nun resitali ve kısa film gösterimiyle yapıldı. Festival yöneticileri ilk kez geldikleri Kars’ta izleyicilerden gördükleri yoğun ilgi ve dolu gösterimlerden büyük memnuniyet duyduklarını belirttiler. Sürü filminin gösteriminden yarım saat önce dolan salona birçok izleyici giremedi. Gösterimden önce Tarık Akan ve Tuncel Kurtiz filmin çekimi ile ilgili anılarını anlattılar. Çamur filminin gösterimi Derviş Zaim’in katılımıyla, Uzak filminin gösterimi de Muzaffer Özdemir’in katılımıyla gerçekleşti. Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu yaptığı teşekkür konuşmasında Kars’ı bir kültür kenti yapmak için çabalarını sürdüreceklerini belirtti. Işıl Özgentürk farklı meslekler ve yaşlardan kırk kişiyle gerçekleştirdiği Savaş ve Terör Karşıtı 17 Kısa Film’i sunduktan sonra izleyicilerin sorularını yanıtladı. İlk kez bir film festivaline ev sahipliği yapan Kars’ta gösterimlere yer bulunamadı.Yandex.Metrica