Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Altıoklar'dan küfürlü istifa!

21 Ocak 2011 00:00

Yönetmen Mustafa Altıoklar, başkanlığını yaptığı Film Yönetmenleri Derneği’nden (Film – Yön) yönetim kurulu üyelerine e-mail’le gönderdiği “sinkaflı” resmi açıklamayla istifa etti.

“Film-Yön’deki tüm görevlerimden ve dernek üyeliğinden, dört yılın sonunda bir s...m olamayacağını gördüğüm için istifa ediyorum. Hak, helal vs s...mde değildir. Bu resmi bir açıklamadır. Duyurulur” gibi sıra dışı ve küfürlü bir açıklamayla istifa eden Altıoklar, önceki akşam HABERTÜRK TV’deki Ece Üner’in sunduğu 'Akşam Raporu' programına konuk oldu.

 Altıoklar Habertürk'e konuştu ve o sözlerinden dolayı özür diledi

Altıoklar, dernek üyelerinin ve Türkiye Sinema Konseyi Başkanlığı’nın sinema yasaları konusunda sessiz kalan Ertuğrul Günay’a tepki göstermemeleri üzerine istifa ettiğini açıkladı. Mustafa Altıoklar, dernekten istifa gerekçesini programda şu sözlerle anlattı:

“Mesele Film – Yön’den istifa etmem değil ondan daha önemlisi Sinema Konseyi’nden istifa etmem. Bizim bir gayrimeşru konseyimiz var. Devlet tarafından tanınmadığı için resmi değil. Konsey 30’a yakın sivil toplum kuruluşundan oluşuyor. 4 yıldır, eski sinema yasalarının değişmesi için uğraşıyoruz. Ertuğrul Günay döneminde hiçbir yatırım yapılmadı. Biz köklü değişiklikler istiyoruz. Sinema altın çağına gelmişken eski yasalarla yönetiyoruz. 2 sene önce yasa tasarısı geldi önümüze ama Bakanlık bize küstü. Benim, yani vatandaşın hizmetlisi olarak orada oturuyorsun hiçbir şey yapmıyorsun.”

‘BAKANLA SERT POLEMİĞE GİREMEDİLER’
“Konsey’de ‘Bakanlığı protesto etmemiz gerekiyor’ dedim. Yemedi, Bakanlık’la sert polemiğe girmeyi yemediler. Nisan ayında Film – Yön Başkanı olarak Başbakan’ın verdiği kahvaltıya katıldım. Getirmek istediğimiz 17 yasayı Başbakan’a anlattım, olumlu karşıladı. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da Başbakan’ın yanında oturuyordu. Ona rağmen yine tık yok. 3 ay önce randevu aldım. 17 maddeyi önüne sundum. ‘Olur’ dedi ama yine adım atmadı. Bir dizi hakkında hükümetin bir bakanı ‘Kaldırırız’ dedi. Günay yine ses çıkarmadı. Bunun üzerine Bakan’ı protesto edelim dedim. Film -Yön’den ses çıkmayınca istifa ettim.”

‘TOPLANTILARDA BU ÜSLUBU KULLANIRIM’
Küfrettiği için herkesten özür dileyen Altıoklar neden böyle bir üslup kullandığını da “Biz toplantılarda hep bu üslubu kullanırız. Küfür edip birbirimizin üzerine bile yürürüz. Bu üslubu internet üzerinde de kullandım. İnternet çıktı mertlik bozuldu. Dışarıya sızdı” sözleriyle açıkladı.Yandex.Metrica