43. Siyad ödülleri adayları belirlendi  posteri

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) üyeleri, 43. SİYAD Türk Sineması Ödülleri için aday seçimlerini gerçekleştirdi. Sinema yazarları bu sene, “Beş Şehir”, “Kosmos”, “Çoğunluk” ve “Bal” filmlerinin dördünü de En İyi Film ve En İyi Yönetim dallarına aday gösterdi. Ulusal ve uluslararası festivallerden bir çok farklı dalda büyük ödüllerle dönen bu beş film, bu kez de sinema yazarlarının beğenisine sunulacak.

2010 yılında gösterime giren 65 filmden 15 tanesi Siyad Ödülleri için farklı kategorilerde yarışacaklar. En çok dalda aday gösterilen film, 10 farklı dalda adaylığa seçilen ‘Çoğunluk’ iken; Reha Erdem ve Semih Kaplanoğlu tıpkı geçen sene olduğu gibi bu sene de En iyi Film ve En İyi Yönetim dallarının güçlü adayları arasında. “Av Mevsimi”, “Büyük Oyun”, “Ejder Kapanı”, “Eyyvah Eyvah”, “Kara Köpekler Havlarken”, “Kavşak” “Pus”, “Prensesin Uykusu”, “Ses” ve “Yahşi Batı” ise çeşitli kategorilerde aday gösterilen diğer filmler.

SİYAD, her sene olduğu gibi, 11 dalda yarışacak filmlerin yanı sıra sinema sektörüne emek veren değerli ustaları da 24 Şubat Perşembe gecesi gerçekleştirilecek olan ödül töreninde onurlandıracak.

”Selvi Boylum Al Yazmalım”ın kulaklarımızdan silinmeyen bestesinin sahibi Cahit BERKAY;

“Gramafon Avrat”, “Çözülmeler”, “Karartma Geceleri” gibi unutulmaz yapımlara imza atmış olan değerli yönetmen Yusuf KURÇENLİ;

Sayısız sinema filminde, tiyatro oyununda ve televizyon dizisinde birbirinden muhteşem performanslarıyla aklımıza kazınmış usta oyuncu Tuncel KURTİZ, bu seneki SİYAD Onur Ödülleri’nin sahipleri olacak.

Ahmet Uluçay Umut Veren Genç Sanatçı Ödülü’nün yanı sıra En İyi Yabancı Film, En İyi Kısa Film ve En İyi Belgesel ödülleri de tören gecesi sahiplerini bulacak.

24 Şubat Perşembe akşamı saat 20.30’da Maslak Tim Show Center’da gerçekleştirilecek olan 43. SİYAD Türk Sineması Ödülleri töreni, Digiturk’ün TürkMax adlı kanalı tarafından da canlı olarak yayınlanacak.

43. SİYAD - TÜRK SİNEMASI ÖDÜLLERİ 2010 ADAYLARI

(filmler isim sırasına, kişiler soyadı sırasına göre alfabetik)

EN İYİ FİLM

BEŞ ŞEHİR (Yapımcılar: Funda ALP, Orkun ÜNLÜ)

KOSMOS (Yapımcı:Ömer ATAY)

ÇOĞUNLUK (Yapımcılar: Önder ÇAKAR, Sevil DEMİRCİ, Seren YÜCE)

BAL (Yapımcı: Semih KAPLANOĞLU)

BAHTI KARA (Yapımcılar: Enis KÖSTEPEN, Yamaç OKUR, Nadir ÖPERLİ)

EN İYİ YÖNETİM

Reha ERDEM (KOSMOS)

Semih KAPLANOĞLU (BAL)

Theron PATTERSON (BAHTI KARA)

Onur ÜNLÜ (BEŞ ŞEHİR)

Seren YÜCE (ÇOĞUNLUK)

MAHMUT TALİ ÖNGÖREN EN İYİ SENARYO

Selim DEMİRDELEN (KAVŞAK)

Reha ERDEM (KOSMOS)

Semih KAPLANOĞLU, Orçun KÖKSAL (BAL)

Onur ÜNLÜ (BEŞ ŞEHİR)

Seren YÜCE (ÇOĞUNLUK)

 

CAHİDE SONKU EN İYİ KADIN OYUNCU PERFORMANSI

Demet AKBAĞ (EYYVAH EYVAH)

Sezin AKBAŞOĞULLARI (KAVŞAK)

Sevinç ERBULAK (PRENSESİN UYKUSU)

Esme MADRA (ÇOĞUNLUK)

Türkü TURAN (KOSMOS)

 

EN İYİ ERKEK OYUNCU PERFORMANSI

Tansu BİÇER (BEŞ ŞEHİR)

Güven KIRAÇ (KAVŞAK)

Bartu KÜÇÜKÇAĞLAYAN (ÇOĞUNLUK)

Reha ÖZCAN (BAHTI KARA)

Sermet YEŞİL (KOSMOS)

EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU PERFORMANSI

Yeşim Ceren BOZOĞLU (BAHTI KARA)

Ceyda DÜVENCİ (EJDER KAPANI)

Nihal KOLDAŞ (ÇOĞUNLUK)

Selen UÇER (BÜYÜK OYUN)

Nurcan ÜLGER (PUS)

 

EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU PERFORMANSI

Erdal BEŞİKÇİOĞLU (BAL)

Genco ERKAL (PRENSESİN UYKUSU)

Volga SORGU (KARA KÖPEKLER HAVLARKEN)

Settar TANRIÖĞEN (ÇOĞUNLUK)

Cem YILMAZ (AV MEVSİMİ)

 

EN İYİ GÖRÜNTÜ YÖNETİMİ

Florent HERRY (KOSMOS)

Uğur İÇBAK (AV MEVSİMİ)

Barış ÖZBİÇER (BAL)

Barış ÖZBİÇER (ÇOĞUNLUK)

Ercan ÖZKAN (PUS)

 

EN İYİ MÜZİK

Alp Erkin ÇAKMAK, Barış DİRİ (KARA KÖPEKLER HAVLARKEN)

Tamer ÇIRAY (AV MEVSİMİ)

Herve GUYADER, Reha ERDEM (KOSMOS)

Cenap OĞUZ (BEŞ ŞEHİR)

SELİM DEMİRDELEN (KAVŞAK)

 

EN İYİ KURGU

Ahmet Can ÇAKIRCA (BEŞ ŞEHİR)

Selim DEMİRDELEN (KAVŞAK)

Ayhan ERGÜRSEL, Semih KAPLANOĞLU,

Suzan Hande GÜNERİ (BAL)

Reha ERDEM (KOSMOS)

Mary STEPHEN (ÇOĞUNLUK)

 

EN İYİ SANAT YÖNETİMİ

Ömer ATAY (KOSMOS)

Meral EFE (ÇOĞUNLUK)

Naz ERAYDA (BAL)

Elif TAŞÇIOĞLU (SES)

Hakan YARKIN (YAHŞİ BATI)

 

Kaynak : Star

Son Yorumlar

Yandex.Metrica