Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Reis Çelik filmine Fransa’dan ödül

11 Kasım 2003 00:00
Avrupa Sineması Destek Fonu (Euroimages) Türkiye temsilcisi Faruk Günaltay, AFP’ye yaptığı açıklamada, buz tutmuş Çıldır Gölü’nde çekilen belgesel filmin dün 3850 Euro tutarındaki ödüle layık görüldüğünü belirterek, “Başlıktaki inat, bu bölgede yaşayan bütün halkların kendilerine has bölgesel özelliklerini korumaktaki inattır” dedi.

Günaltay, Alsace bölgesinin desteğiyle 3-9 Kasım arasında düzenlenen 6. Belgesel Film Haftası’nda “İkincilik Ödülü”nün Danimarkalı yönetmen Anders Ostergaard’ın Fransız-Belçika yapımı “Tintin ve Ben” belgeseline verildiğini belirtti.

Yönetmen Reis Çelik, 1961 yılında Ardahan’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini tamamladıktan sonra İstanbul’a yerleşti. İstanbul Belediye Konservatuarı’nda müzik ve tiyatro eğitimi alan Çelik, 1982 yılında gazeteciliğe başladı, ekonomi ve politika muhabiri olarak çalıştı.

Çelik, çeşitli televizyon programları hazırladı, ancak aklında hep film yapma fikri vardı. Belgesel filmler çekmeye başlayan Reis Çelik, çeşitli kuruluşlara 600 civarında reklam filmi ve siyasal kampanya filmi çekti. Türkiye’de yapılan ilk Nazım Hikmet belgeseli olan, “Nazım Hikmet Ziyaretçin Var”a imza atan Çelik, 12 belgesel ve ilk uzun metrajlı filmi “Işıklar Sönmesin”i, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının hayatını sinemaya aktardığı “Hoşçakal Yarın” adlı projesini 1998’de hayata geçirdi.

Yönetmen Reis Çelik, son filmi “İnat Hikayeleri”nin en ilginç bölümlerinden olan düğün sahnesini, buz tutmuş Çıldır Gölü’nün üzerinde çekti. Başrolünü Tuncel Kurtiz’in oynadığı filmde diğer karakterleri, yöredeki insanlar oynadı. Çıldır Gölü’nün buzla kaplı yüzeyinde çekilen görkemli düğün sahnesi için kazanlar dolusu yemekler pişirilip, halk oyunu gösterileri yapıldı. Atlı kızakla göl üzerine taşınan piyanoya da, sazlarıyla aşıklar eşlik etti. Yöre halkının zorlu doğa koşulları karşısında inatla verdiği yaşam mücadelesini beyazperdeye aktarmaya gayret ettiğini belirten Reis Çelik, filmi için “Ardahanlı olduğum için bölge halkının yöresel özelliği olan inatlaşmayı çok iyi biliyorum. Filmin masraflarının büyük bölümünü yine yöre halkı karşıladı. Ayrıca filmde rol alanlar profesyonel sanatçıları aratmadı” diye konuşmuştu.Yandex.Metrica