Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

‘Devrimden Sonra’ geliyor

10 Şubat 2011 00:00

Geçtiğimiz ay bir filmin fragmanı, sosyal paylaşım ağlarında izlenme ve paylaşılma rekorları kırınca, film herkesin dikkatini çekmişti. Ülkeden kaçmak üzere havalimanına doğru giden bir çiftin, aracının radyosunda devrim sonrası ilk kararnâmeyi dinlemesini gösteren tek bir sahneden oluşan fragmanın elde ettiği başarı sonrası filmin yönetmeni Mustafa Kenan Aybastı, birçok televizyon programına konuk olmuştu.

Nâzım Hikmet Kültür Merkezi (NHKM) içinde oluşturulan Devrimden Sonra Film Kolektifi işine dört elle sarılmış durumda.

Film, devrim sonrasının farklı yüzlerinden oluşan bölümler olarak izleyici karşısına çıkacak. 1 Mayıs’ta gösterime girme sözünü tutabilmek için filmin yapımına emek veren onlarca kişinin katılımıyla çekimler sürüyor.

Yönetmenliğini ve senaryo yazarlığını Mustafa Kenan Aybastı’nın yaptığı, NHKM sanat emekçilerinin oluşturduğu bir film kolektifi tarafından üretilen Devrimden Sonra’nın şimdiye kadar çekilmiş bölümlerinden kısa parçalarla oluşturulmuş ikinci tanıtım fragmanı da internet üzerinden yayılmaya başladı.

“Filmi örgütlemek”
Devrimden Sonra filminin yapım ekibi, sıklıkla “filmi örgütlemek” sözünü kullanıyor. Ekip, bu ifadenin ne anlama geldiği, filmin bir örgütlenme mi yaratacağı sorusuna “Hayır, film bir toplumsal ilgi ve dayanışma ile hayata geçirilecek. Kastettiğimiz bu ilgi ve dayanışmanın filmin üretim ve sonrasında izleyiciye ulaşma sürecine damga vuracak şekilde organize edilmesi” şeklinde yanıt veriyor.

Çok dar bir zamanları olduğunu belirten ekip, “Çok kısa zamanda çok şeyi başarmak durumundayız ve bu sadece filmin çekilmesi değil. Yönetmenin, oyuncuların, üretimde yer alan diğer insanların ağır bir zaman baskısıyla karşı karşıya oldukları doğru ama asıl zaman baskısı bu filmin daha perdeye yansıtmadan izleyicisini fethetmesi konusunda. Bunu yapmamız gerektiğini düşünüyoruz” diyor.

“Cebimdekinin yarısını size yollayayım”
Film ekibi, filmin yapımı aşamasında ciddi bir destek kampanyası örgütlemek üzere de kolları sıvamış durumda. Ekip, bu kampanyada en fazla ilk fragmanın internette yayınlanmasından sonra ortaya çıkan heyecan ve desteğe güveniyor. Ekip çalışanları, “Fragman internette yayınlandığı gün gelen ‘ben sizin için ne yapabilirim’ ya da ‘cebimde 20 lira var yarısını yollayayım katkım olsun’ şeklindeki elektronik postaların samimiyetine inanıyoruz” diyor.

Ekip, “Film için emeğini ortaya koyan, bunu karşılık beklemeden yapan insanlar var. Çok daha fazlası da eminiz ki olacak. Bu sadece ‘sermayesini koyan bir yatırımcıya’ bel bağlamamış bir filmin başvurmak zorunda olduğu kaynakları anlatmıyor. Bu aynı zamanda ürünün ortaya çıkmasını dört gözle bekleyen, daha üretim aşamasında filme sahip çıkacak insanları anlatıyor. Burada ayrımsız konuşuyoruz. Zira bu insanlar arasında ülkenin çok tanınmış, saygı gören, kendini kabul ettirmiş oyuncuları da var, sette dekor taşımak için yanıp tutuşan bir lise öğrencisi de... Hepsi de birbirinden değerli” diyor.
ersoy2121

21 Temmuz 2012 05:13

Mustafa Kenan Aybastı bey sizinlen çalışmak istiyorum projenizde olmak benim için bir onur olur

Cevap Yaz
Yandex.Metrica