Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Yeşilçam Ödülleri için kılıçlar çekildi!

17 Şubat 2011 00:00

GAZETE HABERTÜRK / MEHMET ÇALIŞKAN

Sekiz sinema meslek birliği tarafından oluşturulan Sinema Meslek Birlikleri Güç Birliği, Mahsun Kırmızıgül, İsmail Güneş, Atilla Engin ve Hüseyin Kuzu imzasıyla yaptıkları açıklamada bu yıl dördüncü kez düzenlenecek olan Yeşilçam Ödülleri’ne destek vermediklerini, ödül töreninin önümüzdeki yıldan itibaren kendileri tarafından düzenleneceğini dile getirdiler.

Sinema Meslek Birlikleri Güç Birliği, TÜRSAK (Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı) tarafından düzenlenen Yeşilçam Ödülleri’ne “ödüllerin hakkaniyet ölçüsünde dağıtılmadığı” gerekçesiyle destek vermediklerini belirtti.

‘SEKTÖR ÖDÜLLERİNİ SEKTÖR VERİR’
Sinema Meslek Birlikleri Güç Birliği’nin açıklaması şöyle:

"Ulusal Sektör ödülleri; meslek profesyonellerinin kendi performanslarını değerlendirdikleri ödüllerdir ve sektörün niteliklerini oluşturan özgün yanları vardır. Bu yıl 4.’sü yapılan Yeşilçam Ödülleri önceki yıllardaki yapıcı önerilerimizi ciddiye almamış ve sonraki yıllara aynı biçimde taşımıştır. Üzüntü ile görmekteyiz ki bu yıl da birçok eksiği ve sentetik yanıyla gerçeklikten uzak duracağı anlaşılmaktadır. Yeşilçam Ödülleri organizasyonunun; ödülleriyle sektörün tüm alanlarını kapsayan, değerlendirmelerin daha geniş ve homojen dağılıma ve uzman kadroya yayılmasını sağlayan, daha uzun bir zaman dilimi içinde değerlendirme süreci olan bir yapıya gereksinimi vardır. Bugün bu ana eksiklikler detaylarda daha da çoğalmaktadır. Bu nedenle; Sinema Meslek Birlikleri Güç Birliği (BİROY, BSB, FİYAB, SETEM, SEYAP, SESAM, SİNEBİR, TESİYAB) bu yıl yapılan Yeşilçam Ödülleri’ni desteklememekte ve katılmamaktadır. Asıl kaynağından yoksun bir organizasyon sadece ödül verdiği kişileri memnun edecektir. Sektör ödüllerini sektörün kendisi verir. Bu nedenle 2012’den itibaren Yeşilçam Ödülleri organizasyonunu Sinema Meslek Birlikleri Güç Birliği düzenleyecek ve ödüllerini daha katılımcı daha tarafsız ve gerçek bir hak edişle verecektir."

'ÖDÜLLERİN İSİM HAKKI BİZDE' - Engin Yiğitgil (TÜRSAK Başkanı)
"Ben daha yeni ‘Sinema Meslek Birlikleri Güç Birliği’ ile bir toplantı yaptım. Oturup, konuştuk ve anlaştık. Şimdi yaptıkları açıklamayı hayretler içerisinde karşılamaktayım. Demek ki bana söylediklerinin arkasında durmamışlar. 21 yıldır Türk Sineması’na kaynak sağlamak için uğraşıyorum. Yeşilçam Ödülleri de sağladığım kaynaklardan biridir. Ödüllerin isim hakları bizdedir. Ayrıca biz Yeşilçam Ödülleri’nden tek kuruş para kazanmıyoruz. Sponsorumuz bize 350 bin TL veriyor. Biz bu paranın tamamını ödüllere dağıtıyoruz. Birinci seçilen filme 250 bin TL gibi önemli bir katkıda bulunuyoruz. Ödül organizasyonunu ise bedavaya getiriyoruz. Sağolsunlar, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay salonu, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ise organizasyonun diğer etkinliklerini bedavaya getirdiler. Böylesine bir ödül törenine köstek olunmaz, olunsa olunsa destek olunur. Sinema Meslek Birlikleri Güç Birliği ödül törenleriyle değil sinemanın kendi sorunlarıyla ilgilensin. Örneğin meslek birlikleri sinema oyuncuları için ne yapmıştır? Telif hakları sorununda en küçük bir ilerleme kaydetmişler midir? Yeşilçam Ödülleri’ni kendileri tarafından yapılacağını dile getirmek şimdi benim gidip Akademi’ye ‘Oscar Ödülleri’ni ben düzenleyeceğim’ demem gibidir. Yani bir hayaldir."Yandex.Metrica