Uzakdoğu Kültür Merkezi ile Hyundai Assan’ın birlikte düzenlediği festivalin tanıtımı, Sheraton Oteli’nde yapıldı. Toplantıda konuşan Festival Başkanı Taha Feyizli, altıncı kez sinemaseverlerle buluşmaktan mutluluk duyduklarını söyledi.

Festivalin yaşanan sıkıntılara rağmen gerçekleştirildiğini anlatan Feyizli, ‘Türkiye’de festival yapmak güç iş, sponsorluk kurumu tam olarak gelişmediği için güçlükler yaşıyoruz. Ama biz bu zorluklardan zevk alıyoruz” dedi.

Gelecek yıllarda festivali bu sıkıntılar olmadan gerçekleştirmeyi umut ettiklerini bildiren Feyizli, “Önümüzdeki sene ‘acaba bu festivali yapabilir miyiz’ sorusunun yanıtını düşünerek değil, ‘festivali nasıl daha iyi yapabiliriz’ düşüncesiyle yola çıkmak istiyoruz” diye konuştu.

Uzakdoğu Sineması’nın 1980’li yıllardan bu yana büyük bir atılım içinde olduğunu, ancak genellikle sadece aksiyon yönüyle tanındığını kaydeden Taha Feyizli, Asya-Pasifik sinemasının bu özelliğini, “Gerçi aksiyon yönüyle öne çıkması doğal. Çünkü, ‘Matrix’ filminin koreografisi dahi Uzakdoğulu bir ustanın imzasını taşıyor. Ancak, bu sinemanın diğer türlerde de çok üstün örnekleri var” sözleriyle aktardı. Feyizli, gelecek yıllarda festival kapsamında başarılı yapımlara “Ejder Ödülleri” dağıtmayı planladıklarını sözlerine ekledi.

6. Uluslararası Uzakdoğu Film Festivali, 1 Aralık’ta sinemaseverlerle buluşacak. Film gösterimleri, Ankara’da Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Sineması Salonu, Batı Sineması ve Türk-İngiliz Kültür Derneği‘nde gerçekleştirilecek.

Festival kapsamında; Çin, Hindistan, Tayland, Malezya, Filipinler, Endonezya, Hong Kong, Japonya, Vietnam, Kore, Yeni Zelanda ve Singapur’dan değişik türlerde filmler sinemaseverlerle buluşacak.Filmler, 35mm, 16mm ve DVD formatlarıyla gösterime sunulacak.

Festivalin ana sponsorluğunu Hyundai Assan üstlenirken, Kültür ve Turizm Bakanlığı, TRT, THY, Sheraton Otel, Trnet, Aras Kargo, TV8, Açık Radyo, Radyo ODTÜ, mybilet.com, Cumhuriyet ve Radikal gazeteleri ile Ankara Kültür ve Sanat Haritası da festivale destek verecek. Söyleşi, panel ve dia gösterilerinin de yer aldığı festivalin açılış filmi, yönetmen Takeshi Kitano’nun imzasını taşıyan 2002 yapımı “Dolls” olacak.

Festival kapsamında; “Sinema Sinema”, “Retrospektifler”, “Ustalara Saygı”, “Uzaktan Kadın Öyküleri”, “Sıradışı Filmler”; gibi başlıklar altında değişik türlerde filmler sunulacak.

Festival, başkentin ardından 8-31 Aralık tarihleri arasında İstanbul’da, 27 Aralık-4 Ocak tarihleri arasında da İzmir’de izleyici karşısına çıkacak.

Filmler, İngilizce altyazılı olarak gösterilecek ve gösterimler ücretsiz olacak. Kaynak : ntvmsnbc

Son Yorumlar

Yandex.Metrica