Yeşilçam'da büyük kavga! posteri

Bu yıl 4. kez düzenlenecek olan Yeşilçam Ödülleri’nde yılın en iyi yapımları ve sinemacıları onurlandırılacak. 28 Mart’ta Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenecek ödül töreninde 13 dalda ödül dağıtılacak.

BİROY, BSB, FİYAB, SE-SAM, SETEM, SEYAP, SİNEBİR, TESİYAP adlı sinema meslek birlikleri ise Yeşilçam Ödülleri’ni boykot etme kararı aldı. Meslek birlikleri aynı zamanda boykot kararını deklare ettikleri üyelerinin törene katılmalarını da yasakladı. Yeşilçam Ödülleri’ne katılanların meslek birliklerindeki üyeliği iptal edilecek. Adı geçen sinema meslek birlikleri, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’na sızdıracakları ajanlarla ödül törenine katılan üyeleri rapor edecek.

Ödüllere aday olan ünlüler arasında Cem Yılmaz (En İyi Erkek Oyuncu - Av Mevsimi ortak yapımcısı), Demet Evgar (En İyi Kadın Oyuncu), Demet Akbağ (En İyi Kadın Oyuncu), Güven Kıraç (En İyi Erkek Oyuncu), Zafer Algöz (En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu) gibi isimler de bulunuyor. Törene davetli olarak katılan meslek birliği üyeleri de ajanlarla belirlenecek.

'ADİL DAĞITILMIYOR'
Meslek birlikleriyle Yeşilçam Ödülleri arasındaki gerginliğin nedeni ödül dağıtımının adil yapılmadığı iddiasıyla başladı. Sekiz sinema meslek birliği, geçtiğimiz günlerde aldıkları ortak kararla Yeşilçam Ödülleri’ne destek vermemeyi kararlaştırmış ve şu açıklamayı yapmıştı:

“Bu yıl 4. kez yapılacak olan Yeşilçam Ödülleri, önceki yıllardaki yapıcı önerilerimizi ciddiye almamıştır. Üzüntüyle görmekteyiz ki bu yıl da birçok eksiği bulunuyor. Yeşilçam Ödülleri, önümüzdeki yıldan itibaren meslek birlikleri tarafından düzenlenecektir”....

ENGİN YİĞİTGİL: ‘Bizden başkası düzenleyemez’
Yeşilçam Ödülleri’ni düzenleyen TÜRSAK (Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı) Başkanı Engin Yiğitgil sinema meslek birliklerinin bu açıklamasına tepki göstererek “Yeşilçam Ödülleri’nin jüri üyelerinin tabanını zaten sinema meslek birliği üyeleri oluşturuyor. İsim hakkı 10 yıllığına bize ait. Bizden başkası düzenleyemez” demişti.

Kaynak : Habertürk

Son Yorumlar

Yandex.Metrica