Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Eurimages'dan 16 filme destek

17 Mart 2011 00:00

Ortak yapımlara finansal destek sağlanay Avrupa Birliği kuruluşu olan Eurimages yüz yirmi ikinci toplantısını 8 Mart 2011'de İstanbul'da gerçekleştirdi. Fon on altı ortak yapımı toplam 5.260.000 Avro ile desteklediğini açıkladı. Ülkemizden yönetmenliğini Murat Saraçoğlu'nun yaptığı Türkiye ana yapımcılığında çekilecek Türkiye, Almanya ortak yapımı In Flames - Alev Alev adlı film fon tarafından desteklendi. Filmin Türkiye yapım şirketi Yol Film ile Bulut Film. Filmin Alman ortağı ise Bredok Film Production olacak. Fon tarafından desteklenen diğer on beş film ise şöyle:

Ana yapımcısının Hollanda olduğu yönetmenliğini Nicole Van Kilsdonk'un yaptığı Hollanda, Belçika ortak yapımı A Small Chance, ana yapımcısı Polonya olan yönetmenliğini Andrzej Jakimowski'nin yaptığı Polonya, Fransa, Portekiz ortak yapımı Blind Watching, ana yapımcısı Romanya olan yönetmenliğini Alexandra Gulea'nın yaptığı Romanya,  Almanya, Fransa ortak yapımı Child Miner, Norveç'in ana yapımcılığında, yönetmenliğini Peter Naess'in yaptığı Norveç, İsveç ortak yapımı  Comrade, Alman, Romen ana yapımcılığıyla çekilecek olan yönetmenliğini Bogdan Dumitrescu Dreyer'in yapacağı Convicted to live, bir başka Norveç ana yapımcılığındaki yönetmenliğini Espen Sandberg ve Joachim Ronning'in yaptığı Norveç, İsveç, Danimarka ortak yapımı Kon-Tiki, Hırvatistan ana yapımcılığında çekilecek yönetmenliğini ise Igor Mirkovic'in yapacağı Hırvat, Sloven, Sırp ortak yapımı Night Boats ve Danimarkalı yönetmen Jorgen Lerdam ile Fin yönetmen Kari Juusonen'in ortaklaşa çekecekleri Fin ana yapımcılığındaki Finlandiya, Almanya, Danimarka ve İrlanda'nın ortak yapımcısı olduğu Family Affairs adlı yabancı filmler de Eurimages fonundan destek almaya hak kazandı. Bu sekiz filmin yanı sıra animasyon film projelerinden Enfants (Belçika ana yapımcılığında Belçika, Lüksemburg, İsviçre ortak yapımı), Quartier Libre (Belçika ana yapımcılığında Lüksemburg, Fransa ortak yapımı), Tante Hilda! (Fransa ana yapımcılığında Fransa, Lüksemburg ortak yapımı), Team Mario (Belçika ana yapımcılığında Belçika Hollanda ortak yapımı), The Girl with nine wigs (Almanya ana yapımcılığında Almanya, Belçika ortak yapımı), The Parade (Sırp ana yapımcılığında Sırbistan, Slovenya,Hırvatistan, Makedonya ortak yapımı) ve The Shadow Master (Fransa ana yapımcılığında Fransa Almanya ortak yapımı)

Avrupa Birliği Eurimages fonu film desteklerinin yanı sıra üyesi olan ülkelerdeki gene üyesi olan ülkelerin uzun metraj filmlerinin sinema dağıtımları için verdiği dağıtım desteklerini de açıkladı. Buna göre aralarında Türk filmleri Bal'ın Romanya'da ve Bizim Büyük Çareziliğimiz adlı filmin Avusturya sinema dağıtımlarının da olduğu toplam on altı Eurimages filmi dağıtım desteği aldı. Eurimages'dan herhangi bir destek almayan on yedi uzun metraj film ise dağıtım desteği almaya hak kazandı. Bu filmlerin arasında Aslı Özge'nin Alman,Türk ortak yapımı Köprüdekiler adlı filminin Avusturya, Emre Yalgın'ın Teslimiyet adlı filminin Romanya dağıtımlarına verilen destekler de bulunuyor.

Jose Luis Alemanın La Harencia Valdemar adlı İspanyol filmi'nin ülkemizde Binbir Film adlı şirket, Fred Cavaye'nin Point Blanck adlı Fransız filminin Filma tarafından La Prima Bella adlı İtalyan filmi ve Potiche adlı François Ozon filminin Mars Prodüksiyon tarafından ve Christoffer Bo Alting Bliver Godt Igen adlı Danimarka filminin ise Yeni Bir Film tarafından dağıtılması desteklendi.Yandex.Metrica