Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

En iyi belgesel 'DirenİŞÇİ' En iyi belgesel 'DirenİŞÇİ'

24 Mart 2011 00:00
Sinema Yazarları Derneği'nin (SİYAD) düzenlediği 43. Türk Sineması Ödülleri'ne Reha Erdem'in yönettiği "Kosmos"filmi beş ödül alırken Seren Yüce'nin filmi "Çoğunluk" da dört ödülle döndü.

Yönetmenliğini gazeteci Murat Utku'nun yaptığı "Direnişçi" belgeseli de "en iyi belgesel" seçildi. Belgesel, 2009 sonunda TEKEL işçilerinin Ankara'da yaptıkları eylemi konu alıyordu.

Belgesel, Ankara'da 78 gün süren ve hükümetin 4/C uygulamasına karşı TEKEL Yaprak Tütün İşletmesi işçilerinin direnişini aktarıyordu. Ayrıca, TEKEL direnişi ışığında özelleştirme gibi neo-liberal dönüşümlerin toplum üzerindeki etkileri de sorgulanıyor.

Maslak Tim Show Center'da dün akşam (24 Şubat) düzenlenen törende "Kosmos" en iyi film ve yönetmen dahil beş ödül alırken, geçen yıl Venedik'ten Genç Aslan ödülüyle dönen Seren Yüce'nin ilk filmi "Çoğunluk" üçü oyunculuk dalında olmak üzere dört ödül aldı. Film 10 dalda aday gösterilmişti.

Yönetmen Seren Yüce en iyi senaryo ödülünün sahibi olurken Bartu Küçükçağlayan erkek oyuncu, Settar Tanrıöğen yardımcı erkek, Nihal Koldaş yardımcı kadın oyuncu ödüllerine değer görüldü. Kadın oyuncu ödülü ise Çağan Irmak'ın yönettiği 'Prensesin Uykusu'ndaki performansıyla Sevinç Erbulak'ın oldu.

Gece boyunca 13 dalda ödül kazanan yapıtlar açıklanırken Onur Ödülleri ve Ahmet Uluçay Umut Ödülü de sahiplerine verildi. 2010'da Türkiye sinemalarında gösterime giren yabancı filmler arasında yapılan seçimde ise Michael Haneke'nin yönettiği "Beyaz Bant" En İyi Yabancı Film ödülünü kazandı.

Ödüller

En İyi Film: Kosmos (Yapımcı: Ömer Atay)

En İyi Yönetim: Reha Erdem (Kosmos)

Cahide Sonku En İyi Kadın Oyuncu Performansı: Sevinç Erbulak (Prensesin Uykusu)

En İyi Erkek Oyuncu Performansı: Bartu Küçükçağlayan (Çoğunluk)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Performansı: Nihal Koldaş (Çoğunluk)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Performansı: Settar Tanrıöğen (Çoğunluk)

Mahmut Tali Öngören En İyi Senaryo Ödülü: Seren Yüce (Çoğunluk)

En İyi Görüntü Yönetimi: Florent Herry (Kosmos)

En İyi Kurgu: Reha Erdem (Kosmos)

En İyi Sanat Yönetimi: Ömer Atay (Kosmos)

En İyi Müzik: Selim Demirdelen (Kavşak)

En İyi Belgesel: Direnişçi (Yönetmen: Murat Utku)

En İyi Kısa Film: Bisiklet (Yönetmen: Serhat Karaaslan)

Ahmet Uluçay Umut Ödülü: Cahit Çeçen (Kahpe Devran adlı belgeseliyle)

Onur Ödülleri: Tuncel Kurtiz, Yusuf Kurçenli ve Cahit Berkay.

2010'da gösterime giren Beyaz Bant-Das Weisse Band (Yönetmen: Michael Haneke) filmi ise Yılın En İyi Yabancı Filmi seçildi.


Yandex.Metrica