Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

TRT Yeni Dizileri Ekrana Getirmeye Hazırlanıyor

15 Aralık 2003 00:00
TRT, önümüzdeki haftalarda üç yeni yerli diziyi izleyicisiyle buluşturacak. Ekranlara getirdiği gerilim filmi "Frekans", Francis Ford Coppola imzalı "The Godfather", Tom Hanks'in başrolünü oynadığı, "Er Ryan'ı Kurtarmak" ve Polonya tarihinin acılı dönemine farklı bir bakış getiren "Piyanist" gibi pahalı filmlerle izleyicilerden olumlu not alan TRT, kaliteli ve pahalı filmlerin yayınına ara vererek dizilere yöneldi.

Kanal, daha önce "Abdülhamit Düşerken", "Havada Bulut" ve "Esir Şehrin İnsanları"ndan sonra edebiyat uyarlamaları projesinin son halkası olarak bilinen Aziz Nesin hikâyelerini izleyiciye sunuyor. TRT 1'de Aziz Nesin hikayelerinin yanı sıra "Kasabanın İncisi" ve "Çınaraltı" adlı iki yeni dizi daha önümüzdeki hafta ekrana gelecek.

Aziz Nesin'in birçok mizahi öyküsünden, ilk aşamada beş tanesi, 3 ayrı yönetmen; Fide Motan, Tarık Alpagut ve Tülay Eratalay tarafından çekiliyor. Çekimleri İstanbul'da yapılan "Peki Olur Şekerim", "Damatlık Şapka","Fişgittin Bey", "Taşı Sıksam Suyunu Çıkarırım" ve "Deliyle Geçen Gece" adlı öykülerin yapımcıları ise Mustafa Şen ve Sinan Yaka.

TRT'de yeni başlayacak dizilerden "Kasabanın İncisi"nde konu şöyle gelişiyor: 12 yıl önce kasabadan ayrılan ve Amerika'ya yerleşen İnci'nin, yanında 9 yaşındaki oğlu ve oğluna dadılık yapan can yoldaşı Kızılderili Cheyenne ile birlikte dönüşü herkes için büyük sürpriz olur. Amerikan rüyasının sona ermesiyle belki de yepyeni bir başlangıç için büyük özlem ve umutlarla doğduğu kasabaya gelen İnci'yi burada hayal kırıklıkları beklemektedir. Hâlâ içinde büyük bir sevgi beslediği ilk aşkının en yakın arkadaşıyla evlendiğini öğrenince çok sarsılan İnci, bir yandan da kendisini, gidişinden dolayı kolay kolay bağışlamayacak gibi görünen babasına affettirmeye çalışır. Yelda Reynaud, Fikret Kuşkan, Ali Sürmeli, Özay Fecht, Ani İpekkaya, Şebnem Talay, İlker Ayrık ve Ali İpin gibi oyuncuları buluşturan dizinin, yönetmenliğini Haluk Bene yapıyor. Dizi, 26 bölüm halinde ekrana gelecek.

TRT'nin ekrana getireceği üçüncü dizi ise "Çınaraltı". Dizi, sadece İstanbullulara değil, hayatında bir ağaca sırtını dayamak ihtiyacı duyan herkese, çınar ağacının koruyuculuğunu, serinliğini, gölgesinde yaşananları anlatıyor. Bir mahalle dizisi olarak çekilen Çınaraltı, mahallede yeniden bir araya gelen, kesişen hayat hikayelerini, mahalleden başka bir sokağa adım atmamış bilge insanların, kısmetçilerin, kısmet çekenlerin, kimseyi dolandıramadığı halde cin geçinenlerin hikâyesini anlatıyor. Dizide, insanların yaşadığı, inandığı, gülümsediği, hüzünlendiği, tamamen gerçek bir hayal alemi yansıyor ekrana. Yönetmenliğini Andaç Haznedaroğlu'nun yaptığı dizide Zafer Algöz, Ebru Cündübeyoğlu, Bilge Şen, Doğu Erkan ve Nihat İleri başrolleri paylaşıyor.kenantaban

28 Ocak 2014 13:05

TRT'de bence film ve jenerik adına çok yeni ve yaratıcı fikirler; bu doğrultuda da dizi ve programlar yer alabiliyor fakat nedendir bilmem; sıra uygulamaya, icraata gelince beklentilerimi karşılayacak bir tabloyla karşılaşmıyorum. Yine de ben, TRT'nin izleyicisi olmaya bayılıyorum... hem bir sanatçı hem de bir izleyici olarak bundan sonra beklentileri daha iyi karşılayabilen projeleri görebilmek umuduyla, tüm TRT yapımcılarından daha realist ve pragmatist yapımlara yönelmelerini beklediğimi belirterek, sanat adına verimli çalışmalar dilerim.

Cevap Yaz

bltszlk

15 Aralık 2010 19:24

TRT'de bir zamanlar ''Havada Bulut'' dizisi çok güzeldi.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica