Festival protestoyla açıldı posteri

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen, sinemaseverlerin heyecanla beklediği 30. İstanbul Film Festivali’nin açılış töreni Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda yapıldı.

17 Nisan'a dek sürecek olan festivalin açılış töreni, sinema ve sanat dünyasının önemli isimlerini bir araya getirdi.

Geceye, kapatılan Emek Sineması için yapılan protesto ve Zeki Alasya'nın sözleri damgasını vurdu.

Mehmet Ali Alabora'nın sunuculuğunu üstlendiği açılış töreni çarpıcı anlara sahne oldu.

Geçmişten günümüze festivalle ilgili belgesel niteliğindeki görüntülerin dev ekranlarda gösterilmesiyle başlayan gecede Hale Soygazi, Atilla Dorsay, Semih Kaplanoğlu, Serra Yılmaz, Reha Erdem gibi isimler tek tek sahneye gelerek festivalle ilgili anılarını anlattı.

EMEK SİNEMASI İÇİN TEZAHÜRAT
Törenin ilk dakikalarında salondan yükselen ‘Emek Sineması’ lehine tezahüratlar büyük alkış aldı. Ayrıca gecede Emek Sineması için özel bir bölüm de hazırlanmıştı. Gecenin en hüzünlü dakikaları, Emek Sineması emektarı Hikmet Dikmen'in sahneye gelerek yaptığı konuşma oldu: "Emek Sineması’nı seviyorum, sizleri çok ama çok seviyorum..."

ZEKİ ALASYA’NIN KONUŞMASI
Emek Sineması’yla ilgili söyleyecek sözü olan bir diğer isim de festivalden bu yıl ‘Sinema Onur Ödülü’ alan Zeki Alasya'ydı. Alasya'nın sözleri geceye damgasını vurdu:

"Bizim çalıştığımız bir yer vardı, orayı kapattılar, sonra tekrar açtıklarında orada namaz kılınmaya başlandı. Emek Sineması’nı çok seviyoruz ve tekrar açılmasını istiyoruz ama açılınca orada da namaz kıldıracaklarsa açılmasın."

Kaynak : ntvmsnbc

Son Yorumlar (1)

mine bolat avatar mine bolat 02 Nisan 2011 19:29:04

8

boyle güzel bir sınemanın kapatılması çok acı ogüzel sahnede seyredılecek çok fılmler vardı.ayrıca ogrupta baska bır sınema ve tıyatro varmış..biraz özen lütfen tarihi degerlere ve sanata.

Yandex.Metrica