Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Dünyanın filmi Ankara’da

18 Aralık 2003 00:00
Türk sinema tarihinde önemli yeri olan, En İyi Türk Filmleri sıralamalarında her zaman ilk sıralarda yer alan Gurbet Kuşları filmi, Festival kapsamında 35mm.’lik kopyayla gösterilecek.

Filmin öncesinde Dünya Kitle İletişim Araştırma Vakfı tarafından her yıl geleneksel olarak verilen Kitle İletişim Ödülü, İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nın gerçekleştirdiği İstanbul Uluslararası Film Festivali’ne verilecek ve ödülü İstanbul Film Festivali Başkanı Hülya Uçansu alacak.

Ayrıca son albümünde Yeşilçam şarkılarını yorumlayan sanatçı Deniz Seki’nin mini bir konseri gerçekleşecek.

Festivalin kurucularından Aziz Nesin’in adını taşıyan Emek Ödülü, bu yıl usta yönetmen Halit Refiğ’e sunulacak.
Festival bu ödülü; “Türk sinemasının “sinema olma” sürecinde kat ettiği yolda ve Türk sinemasına kendine has bir üslup, kendine has bir dil ve “kendi” sorunlarına duyarlı bir biçem kazanma sürecinde bunlar için bıkmadan, usanmadan ve yorulmadan “savaştığı”; kuramsal çalışmaların yok denecek kadar az olduğu Türkiye’de sinema alanında ilk kuramsal çalışmaları yapma cesaretini göstermiş olduğu; ve Türk sinema tarihine geçen eserlere imza attığı için 2003 Aziz Nesin Emek Ödülü’ne değer görülmüştür” gerekçeli kararıyla Halit Refiğ’e sunacak.

Festival’de Halit Refiğ’in, Gurbet Kuşları (1964), Teyzem (1986), Hanım (1989) ve Köpekler Adası (1996) isimli filmleri ‘Türk Sinema Tarihinden’ başlığı ile gösterilecek. Dünya Kitle İletişimi Araştırma Vakfı, Halit Refiğ’in hayatı ve sinemasının anlatıldığı bir de kitap yayımlayacak.

ULUSAL UZUN FİLM YARIŞMASI

15. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde yarışacak filmler:
Ziya Öztan’ın “Abdülhamid Düşerken”,
Derviş Zaim’in “Çamur”,
Reis Çelik’in “İnat Hikayeleri”,
Hakan Haksun ve Ercan Durmuş’un “Kolay Para”,
Ümit Cin Güven’in “Metropol Kabusu”,
Ömer Kavur’un “Karşılaşma”,
Yüksel Yavuz’un “Küçük Özgürlük”

Yarışmanın Seçici Kurulu
Kurulda film eleştirmeni Alin Taşçıyan, yönetmen Şerif Gören, öğretim üyesi Ünal Nalbantoğlu, oyuncu Muzaffer Özdemir ve akademisyen Mithat Alam bulunuyor.
Festival, Ulusal Uzun Film Yarışmasında toplam 72.000.000.000 TL. ödül dağıtacak.

TÜRK SİNEMA TARİHİNDEN

Festival, Aziz Nesin Emek Ödülü’nü sunacağı yönetmen Halit Refiğ’in filmlerini, Türk Sinema Tarihinden başlığı adı altında Ankaralı sinema severlere sunacak.
Türk Sinema Tarihinden bölümünde; Türk sinema tarihi içerisinde en fazla söz edilmiş filmlerden biri olan, yönetmenliği ve senaryo yazarlığını Halit Refiğ’in yaptığı “Gurbet Kuşları”, psikolojik öğeleri yoğun bir biçimde kullanarak küçük bir çocuk ile teyzesi arasındaki ilişkiyi anlatan filmi “Teyzem”, ölüme yaklaşan yaşlı bir kadının içinde bulunduğu ruh halini anlatan filmi “Hanım”, kendisini köpeklere adamış eski bir kadın sinema oyuncusu ile mesleğine yeniden dönmek isteyen bir gazetecinin gerilimli ilişkisini anlattığı ve Halit Refiğ’ in “en çok sahiplendiğim filmim” dediği “Köpekler Adası” gösterilecek.Yandex.Metrica