‘Kill Bill Vol.1’ vizyona giriyor posteri Toplam süresi 3 saati bulan filmini kesmek istemeyen Tarantino, geçtiğimiz Temmuz ayında, şok bir kararla ‘Kill Bill’i ikiye böldüğünü açıkladı. Tek bir film için yola çıkılan proje bu şekilde 2 ayrı film olarak vizyona çıkacak bir hâl aldı. Böylelikle hem filmin süresi sinema seyircilerini yormayacak bir uzunlukta kaldı, hem de Tarantino filminden hiçbir sahneyi feda etmemiş oldu. Şiddet sahnelerinin çokluğu ve yoğunluğu nedeniyle, ‘sinema tarihinin en çok Max Factor marka sahte kan tüketilen filmi’ olarak değerlendirilen filmin ilk bölümü ‘Yeni Yıl’da (2 Ocak 2004 Cuma günü) gösterime girerken, ikinci bölümünün de 2 ila 6 ay sonra vizyona çıkması bekleniyor.

Gişede büyük başarı sağlayan ve Oscar’a aday olması beklenen filmin konusu şöyle: “Bir zamanlar kadınlardan oluşan bir suikast timinin başkanı olan gelin (Uma Thurman) gruptaki diğer elemanların ona karşı gelmesiyle tam da nikah gününde korkunç bir saldırıya uğrar.Ona bu saldırıyı düzenleyense kocası Bill’dir (David Carradine).

Başını Bill’in çektiği suikastçılar onu ölüme terk eder. Ancak, gelin ölmez ve beş yıl komada kaldıktan sonra intikam için döner.”

“Filmin senaryosu da yönetmen ve yapımcı Tarantino tarafından yazıldı. Tarantino, çektiği ilk film olan ‘Reservoir Dogs’ ile sinema çevrelerinin ilgisini çekmiş, ikinci filmi ‘Pulp Fiction’ bir kült film statüsüne yükselmiş ve ardından üçüncü filmi ‘Jackie Brown’dan sonra uzun bir süre film çekmemişti.

ABD’li yönetmenin, diğer 3 yönetmenle birlikte birer öyküyü filme çekerek oluşturdukları ‘Four Rooms’ adlı bir film de mevcut. Ayrıca ‘True Romance’ filminin senaryosunu yazmış, fakat filmi çekmek yönetmen Tony Scott’a kısmet olmuştu.

Hikayesini yazdığı bir başka film ise ‘Natural Born Killers’ oldu. Bu filmi de Oliver Stone çekti. Tarantino kendi yazdığı bu senaryoları kendi çekmek istediyse de o zamanlar yeterince ünü ve parası olmadığı için yazdıklarını satmak zorunda kalmıştı. Ama arkadan artık herkesin ezberlediği filmleri geldi.

Aslında Tarantino kendisini oyuncu olarak da önemsemekte fakat maalesef bu konudaki ‘yeteneği’ senaristliği ve yönetmenliğindeki kadar değil. Tam beş yıl aradan sonra yeni bir Quentin Tarantino filmiyle karşı karşıyayız. Tarantino ismi günümüz sineması için o kadar önemli ki filmin ABD’deki satış cümlesi sadece ‘Tarantino’nun dördüncü filmi’. ‘Kill Bill Volume 1’, 2003 sezonunun en çok beklenen yapımlarından. ‘Pulp Fiction’da hikaye akışını izlemeyen bir kurguyu seçen Tarantino, bu son filminde de hikayesini bölümler şeklinde anlatmayı seçmiş.

‘Kill Bill’ bir roman gibi bir çok ayrı bölümden oluşuyor. Üç saati bulan yapımı ikiye bölmek de bu şekilde daha kolay olmuş. ‘Kill Bill Volume 1’, ikinci filmde kaldığı yerden devam edecek. Bu romanımsı yapı, filmin adına bile yansıyor. İki bölümde salonlara gelecek olan filmin ilk kısmı ‘Volume 1’. Tarantino bizi ‘ilk cilde’ davet ediyor.

Tarantino ekibine sadık bir yönetmen. Çalıştığı oyuncularla bir daha, bir daha çalışmayı seviyor. ‘Reservoir Dogs’da birlikte çalıştığı Michael Madsen’la ‘Kill Bill’ için tekrar bir araya gelen yönetmen, filmin başrolünü de ‘Pulp Fiction’dan tanıdığı Uma Thurman’a vermiş. “Uma Thurman benim baş kadınımdır; Gong Li, Zhang Yimou için neyse, Belmondo, Godard için neyse, Uma da benim için o” diyor yönetmen.

‘Kill Bill’in bir başka tanıdık yüzü de yine ‘Pulp Fiction’ın iki kiralık katilinden biri olarak hatırladığımız, ardından ‘Jackie Brown’da yine izleyip beğendiğimiz Samuel L. Jackson. Usta aktör, Tarantino’nun yeni filmindeki ufak rolü için telefona sarılmış. “Yeni bir film çekiyormuşsun ve ben oynamıyormuşum” diyen Jackson’a, Tarantino hemen bir rol bulmuş. Kaynak : ntvmsnbc

Son Yorumlar

Yandex.Metrica