Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Bollywood platoları Türkiye'ye geliyor

21 Nisan 2011 00:00
Müsteşarlığının özellikle sinema alanında Bollywood ile görüşmeler yaptığına değinen Çağlayan, Türkiye'de özel sektörle birlikte Hint filmleri için dev sinema platoları kurulacağını belirtti.
Bakan Çağlayan'a Yeni Delhi ziyaretinde birçok sektörden 23 firmanın temsilcileri ile 11 resmi kurum eşlik etti. Yeni Delhi'deki Oberoi Otel'de gazetecilere konuşan Çağlayan, Bollywood'dan Hollywood'a Hintli ve Amerikalı şirketlerle birlikte dünyanın dört bir yanından firmaların Türkiye'de film çekeceklerini kaydetti. Bollywood yapımları için Türkiye'de dev platolar kurulacağını ifade eden Çağlayan, bunun Türkiye'de hizmet sektörüne büyük bir kapı açacağını bildirdi.

Dünyadaki hizmet sektörü büyüklüğünün 3,5 trilyon dolar olduğunu hatırlatan Çağlayan, "Hindistan pastadan 78 milyar dolar, Türkiye ise 37,5 milyar dolar pay alıyor. Biz bu tarz projelerle aldığımız payı artıracağız. Şu an 36 ülkede 39 Türk dizisi oynuyor. Bu sektör, Türk mallarının reklamı için çok önemli. Burada gösterilen Türk kahvesi, kayısısı, kuruyemişi, tekstili hemen halk tarafından ciddi şekilde moda olarak kullanılıyor" dedi.

NECATİ ŞAŞMAZ TÜRKMENİSTAN'DA TÜRK MOBİLYASI TANITACAK
Bakan Çağlayan, Kurtlar Vadisi Pusu dizisinde Polat Alemdar karakteriyle özdeşleşen oyuncu Necati Şaşmaz ile birlikte Türkmenistan'a Türk mobilyalarının tanıtımına gideceklerini haber verdi. Çağlayan, Şaşmaz'dan bu konuda söz aldığını ve kendisinin de bu tür projelere sıcak baktığını aktardı. Bakan Çağlayan, Türk sanatçıların bu ülkelerde çok beğenildiğini ve marka haline geldiğini anımsattı.

Harry Potter filmlerinin İngiltere'ye getirisinin 2 trilyon pound olduğuna dikkat çeken Çağlayan, bu parayı filmden esinlenerek yapılan elbiseler, kitaplar, broşürler ve turistik ürün satışlarından elde ettiklerini anlattı. Serinin filme alındığı platonun şu an turist akınına uğradığına dikkat çeken Çağlayan, sektörün ticarete katkısındaki önemini vurguladı.

2 SAATTE 1 MİLYAR DOLARLIK İŞ GÖRÜŞMESİ
Bakan Çağlayan, Yeni Delhi'deki Hindistan - Türkiye İş Forumu'na 75 Hintli firmanın iştirak ettiğini ve 2 saat içinde yapılan 275 toplantıda 1 milyar dolarlık iş görüşmesi gerçekleştirildiğini dile getirdi. Özellikle seramik, inşaat, altyapı ve ağaç sanayilerinde işbirliği yapıldığını belirten Çağlayan, görüşmelerin hayata geçirilmesinin iki ülke ticaretini çok iyi etkileyeceğini kaydetti.


delikadir39

17 Mayıs 2011 12:12

Bence gelmiş geçmiş en iyi hint filmi avaredir.

Cevap Yaz

metinhan

30 Nisan 2011 16:12

iyi olur gelsinler belki kurtuluşu onlar yaparlar sinema emekçilerin adına sevindim yer mekan olarak tabiki akdeniz bölgesi olması işlerin ciddi olduğunu ortaya koyar  sinema ve dizilerin ortada çekilmesine karşı olanlar büyük platolarda çekildikten sonra vizyona ve televziyona girmesi daha mantıklı ve daha hesaplı olur  başarılar hintli kardeşlerimize

 

Cevap Yaz
Yandex.Metrica