Cannes'de 'Hudutların Kanunu' posteri Ankara- Ankara Sinema Derneği Başkanı Ahmet Boyacıoğlu, 11-22 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek ''64. Cannes Film Festivali'' sırasında açılacak Türkiye Standı'nın Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü tarafından Ankara Sinema Derneği'ne verildiğini hatırlattı. Lütfi Akad'ın 1966 yılında çektiği ''Hudutların Kanunu'' adlı başyapıtının festival kapsamında gösterileceğini söyleyen Boyacıoğlu, ''Bu film, Dünya Sinema Fonu'nun seçici üyeleri arasında yer alan Fatih Akın'ın çabalarıyla restore edildi'' dedi.

Festivalde dünyadan kısa filmlerin gösterildiği resmi olmayan ''Short Film Corner'' bölümünün yer aldığını dile getiren Boyacıoğlu, ''Bu bölümde Türkiye'den de Ertuğ Tüfekçioğlu'nun (Direk Aşk), Utku Cansu'nun (No:5), Mehmet Özdoğan'ın (A Piece Of Meat), Mehmet Emrah Erkan'ın (Herkesin Bir Şansı Daha Olmalı) ve Selin Denizli'nin komedi türündeki (Kağıttan Cinayetler) filmleri gösterilecek'' diye konuştu. Kendilerinin de dernek olarak Türkiye standına gelen misafirlere Türk sinemasını tanıtacaklarını belirten Boyacıoğlu, şunları söyledi:

''Stand için uzun metrajlı, kısa metrajlı, belgesel filmlerin yer aldığı kataloglar, uzun metrajlı filmlerin fragman DVD'leri ve kısa film seçkisi DVD'leri hazırladık. Standda ayrıca ziyaretçilere 'Kalan Müzik' tarafından hazırlanan Türk müziklerinden örneklerin bulunduğu CD'ler dağıtacağız. Kalan Müzik dışında Kafkas, Efes, Kavaklıdere ve Kuru Kahveci Mehmet Efendi de standa destek veriyor.''

Ünlü Amerikalı yönetmen Woody Allen'ın, ''Midnight in Paris'' isimli filminin yarışma dışı gösterimiyle 11 Mayıs'ta açılacak festivalin ''Altın Palmiye'' bölümünde yarışacak 20 filmden biri olan Nuri Bilge Ceylan'ın ''Bir Zamanlar Anadolu'' filminin galası da 21 Mayısta yapılacak. Festival, 22 Mayıs'ta sona erecek.
 

Dünya sinema fonu ve festivalin klasikleri

Başkanlığını ünlü Amerikalı yönetmen Martin Scorsese'nin yaptığı Dünya Sinema Fonu 2007'de kuruldu. Fon, sinema tarihindeki önemli filmleri, gözden kaçmış yapıtları yeniden seyirciye ulaştırmayı hedefliyor. Almanya'da yaşayan başarılı yönetmen Fatih Akın kurumun seçici üyeleri arasında yer alıyor.

Dünya Sinema Fonunun desteğiyle orijinal pozitiften aktarılarak dijital olarak yenilenen ve Yılmaz Güney ve Lütfi Akad'ı buluşturan ilk film olma özelliği taşıyan ''Hudutların Kanunu''nun müziği Nida Tüfekçi'ye ait. Başrollerinde Yılmaz Güney, Pervin Par, Hikmet Olgun, Erol Taş ve Tuncel Kurtiz'in oynadığı filmde hudut boylarında kaçakçılık yapan Hıdır, köylüyü sömüren toprak ağaları, köy okulunu ateşe verecek kadar yozlaşmış zihniyetteki insanlar ve köylüyü kaçakçılığa iten, askerle karşı karşıya getiren bozuk düzen anlatılıyor.

''Cannes Film Festivali''nin 2004 yılında başlattığı ve tamamını klasik filmlere ayırdığı ''Classics'' bölümünde bu yıl Lütfi Akad'ın filminin yanı sıra Georges Melies, Stanley Kubrick, Roberto Rossellini, Robert De Niro, Bernardo Bertolucci, Euzhan Palcy, Jerry Schatzberg, Victor Trivas, Marcel Carne, Rainer Werner Fassbinder, Jean-Paul Rappeneau, Jean Rouch - Edgar Morin ve Elio Petri'nin filmleri de gösterilecek. Metin Erksan'ın ''Susuz Yaz'' filmi de 2008 yılında ''Cannes Film Festivali''nin bu bölümünde yenilenmiş kopyasıyla gösterilmişti. Kaynak : Cumhuriyet

Son Yorumlar (1)

delikadir39 avatar delikadir39 15 Mayıs 2011 20:13:05

10

Çok harika bir filmdir.Yeniden düzeltilmesine sevindim.

Yandex.Metrica