4 transseksüelin oyunculuk öyküsü ödülle sonuçlandı  posteri ÖZLEM YILMAZ / AHT

Didem Soylu, Seyhan Arman, Ayta Sözeri ve Buse Kılıçkaya, Türkiye’de bir ilke imza atan 4 transseksüel kadın. Emre Yalgın’ın yönettiği “Teslimiyet” adını taşıyan sinema filminde başrol oynayan transseksüeller performanslarıyla 22. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde ‘Seçici Kurul Oyunculuk Özel Ödülü’ne layık görüldü.

Tarlabaşı’nda aynı evi paylaşan ve seks işçiliği yaparak yaşamını sürdüren 4 travestinin hikâyesinin anlatıldığı filmdeki başarıları, onlar için yeni bir başlangıç oldu.

'JÜRİ CESUR DAVRANDI'
Filmde evin en baskın karakteri olan Hayat’ı canlandıran Seyhan Arman (31) tiyatro ile henüz 14 yaşında tanışmış. Bugüne dek ‘Beyza’nın Kadınları’, ‘Güneşi Gördüm’, ‘Kolpaçino Bomba’ gibi filmlerde rol alan Arman, “Trans bireyleri anlatan transseksüel karakterlerin başrolü oynadığı filme destek vermek büyük cesaretti. Jüri üyeleri çok cesur davrandı” diyor. Şu an kabare şov yaparak geçindiğini söyleyen Arman şunları söylüyor:

'ERKEĞİ DE OYNARIM'
“İlk başta ödülün ‘öteki’ olduğumuz için verildiğini düşündüm. Ancak jüri üyelerinin samimiyetini fark edince çok duygulandım. Hedefim, ‘en iyi kadın oyuncu ödülü’nü almak. Güzel bir rol gelirse, erkek rolünü de oynarım.”

Filmde genç bir erkeğe âşık olan ‘Sanem’ karakterini canlandıran Didem Soylu ise 29 yaşında. Anadolu Üniversitesi Turizm ve Otelcilik mezunu olan Didem, 2 yıldır tiyatro eğitimi alıyor, aynı zamanda da resim yapıyor. Soylu, şöyle konuşuyor:

“Bu filmle, seks işçiliğinin dışında farklı meslekler de yapabileceğimizi kanıtladık. Ödülü tüm ötekiler, nefret cinayetine kurban giden transseksüeller adına aldık. Film, toplumun ikiyüzlülüğünü anlatıyor. Erkekliğine toz kondurmayanlar, travestilerle birlikte olabilmek için çabalıyor. Jürinin ödülü alınterimizle hak ettiğimizi söylemesi bizi ayrıca gururlandırdı.”


ÖLDÜRÜLEN ÇAĞLA'NIN ELBİSESİNİ GİYDİ
Filmin bir diğer özelliği de, Ankara’da 21 Mayıs 2009’da 33 bıçak darbesiyle öldürülen Çağla’nın kıyafetinin oyuncu Buse Kılıçkaya tarafından kullanılması. Giysinin, Pembe Hayat Derneği tarafından Teslimiyet filmine verildiği belirtiliyor.

Filmin yönetmeni Emre Yalgın, “Yurtdışı festivallerine de katılan film, Türkiye’de 17 Aralık’ta 5 kopyayla, yalnızca üç şehirde vizyona girdi. Film, yaz döneminde tekrar gösterime girecek. ‘Teslimiyet’, Selanik Film Festivali Balkan Fonu tarafından senaryo geliştirme ve destek ödülü de aldı” Kaynak : Habertürk

Son Yorumlar

Yandex.Metrica