Engel tanımayan festival  posteri Uluslararası Engelsiz Film Festivali projesi, engelli bireylerin yaşama katılımlarını ve yaşamın içinde aktif bir rol alarak üretici bir düzeye erişmelerini, çağımızın en yaygın iletişim aracı olan sinema yoluyla gerçekleştirmeyi hedefliyor. Bir başka hedef de engelli bireylerin sinemaya yönelmelerini sağlamak. Festival süresince Hindistan ve Rusya’dan ödüllü 58 kısa film sinema izleyicisiyle buluşacak.

Festival kapsamında görme ve işitme engelli sinema izleyicileri için uzun metrajlı sinema filmleri festival ekibi tarafından betimlenerek, ünlü seslendirme sanatçılarının dublajlarıyla altyazılı bir şekilde gösterime sunulacak. Film gösterimleri; Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi, Taksim Pera Müzesi, Levent Kültür Merkezi, Şişli Haldun Dormen Sahnesi, Fatih Reşat Nuri Sahnesi, Kadıköy Haldun Taner Sahnesi, Üsküdar M. Celal Sahnesi, Yeşilköy 2001 Koleji Sinema Sahnesi gibi yerlerde bedensel engellilerin de girebildiği çok sayıda mekânda gerçekleştirilecek.

KISA FİLM ATÖLYESİ
Türkiye’de bir ilk olan Uluslararası Engelsiz Film Festivali’nde, engellilere olan hassasiyetiyle bilinen Ressam Harun Antakyalı zihinsel engelli çocuklara “Resim Atölyesi” düzenleyecek. Ayrıca engelli gençlere yönelik düzenlenecek olan ‘Kısa Film Atölyesi’ ile katılımcılara kısa film yapımı hakkında tüm teknik eğitimler verildikten sonra, ekip olarak birer film üretmeleri sağlanacak ve bu filmler festivalde gösterime sunulacak.

Uluslararası Engelsiz Film Festivali kapsamında düzenlenecek yarışmada; En İyi Kısa Film, En İyi Senaryo ve Jüri Özel Ödülleri sahiplerini bulacak. Türkiye genelinde “Herkes için eşit yaşam koşulları, eşit saygı ve adalet” temalı kısa film ve senaryo yarışmasında görev yapacak jüri üyeleri ise şu isimlerden oluşuyor: Güven Kıraç, Levent Ülgen, Levent Üzümcü, İlksen Başarır, Uğur İçbak, Bülent Doruker, Mert Fırat, Ümit Ünal, Ceylan Özçelik, Kerem Sanatel, Cansel Elçin ve Nadir Öperli.

SESLİ BETİMLEME VE ALTYAZIYLA GÖSTERİLECEK FİLMLER:

Başka Dilde Aşk, İlksen Başarır
Abimm, Şafak Bal
Bornova Bornova, İnan Temelkuran
İki Dil Bir Bavul, Orhan Eskiköy, Özgür Doğan
11’e 10 Kala, Pelin Esmer
Ses, Ümit Ünal
Kaç Para Kaç, Reha Erdem
Çakallarla Dans, Murat Şeker
Sinyora Enrica ile İtalyan Olmak, Ali İlhan
Kaynak : Habertürk

Son Yorumlar

Yandex.Metrica