Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

'Türkan' filminde duygu seli

20 Mayıs 2011 00:00
Çağdaş Yaşamı Destekleme ve Cüzzamla Savaş Dernekleri’nin kurucusu Prof. Dr. Türkan Saylan’ın hayatının son günlerini anlatan ‘Türkan’ filmi dün vizyona girdi. Ayşe Kulin’in ‘Türkan’ adlı eserinden sinemaya aktarılan filmi, Cemal Şan yönetti. Filmde, Türkan Saylan’ı tiyatro sanatçısı Rüçhan Çalışkur canlandırdı. Saylan’ın oğullarına ise Ragıp Savaş ve Tardu Flordun hayat verdi.


Tüm geliri Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne bağışlanacak olan filme Altan Erkekli, Özge Özder, İsmail Hacıoğlu, Şebnem Sönmez, Selin Demiratar, Begüm Birgören, Binnur Kaya, Yurdaer Okur, Şemsi İnkaya ve Şevket Çoruh gibi birçok başarılı oyuncu destek verdi.

'BİR KURUŞ ALMADIK'
Filmde kendisini canlandıran Ragıp Savaş’a ödülünü Türkan Saylan’ın büyük oğlu Çınar Örge verdi. Çağlayan’a hayat veren Tardu Flordun ise Çağlayan Örge’den ödülünü aldı. Rüçhan Çalışkur’a ödülünü CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin takdim etti.

Rüçhan Çalışkur, tören öncesi heyecanlıydı. Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan başarılı oyuncu, “Tek amacımız, gençlere örnek olabilecek bir film bırakabilmek, hangi dalda olursa olsun Türkan Saylan gibi cesur, ilerici ve insan sevgisiyle dolu insanlar yetiştirebilmek” dedi.

Ragıp Savaş ise çok mutlu ve gururlu olduğunu söyledi. Türkan Saylan’ı yanlış anlayanlar için bu filmi izlemenin büyük bir şans olduğunu ifade etti.

Geceye sevgilisi Canan Ergüder, müstakbel kayın pederi ve kayınvalidesiyle katılan Tardu Flordun, hiç düşünmeden bu filmde oynamayı kabul ettiğini ve bu rolü kendisine bir borç bildiğini ifade ederken, “Bu iş karşılığında ben ve diğer arkadaşlarım bir kuruş dahi almadık. Filmden elde edilen gelir ÇYDD’ye bağışlanacak’’ dedi.


Yandex.Metrica