1978 Maraş olayları sinemaya taşınıyor posteri Anadil konusuna getirdiği farklı yaklaşımla çok ses getiren ve birçok ödülün sahibi olan ‘İki Dil Bir Bavul’ filminin yönetmenleri bu kez 1978 yılında meydana gelen Maraş olaylarından etkilenen bir ailenin hikayesini anlatacak.

Yeni filmlerinin ‘Babamın Sesi’ adıyla gelecek yıl gösterime gireceğinin müjdesini veren yönetmen Orhan Eskiköy, bu filmde, Kürt sorununa bir ailenin başına gelenler üzerinden bakarak, herkesin empati kurabileceği bir hikaye anlatmayı amaçladıklarını ifade etti. Genç yönetmen, filmin gerçek kişiler ve onların gerçek hikayelerinden yola çıkarak yazılmış bir senaryoyu kurmaca bir olay örgüsüyle sinemaya aktaracağını söyledi.

“Belgesel sinemanın ikna ediciliği ve bir deneyimin aktarılmasındaki inandırıcılığı ile kurmacanın, hikaye anlatmak için yönetmene kazandırdığı teknik ve yaratıcı süreci birleştirmenin güçlü bir sinema dili oluşturacağı inancındayız” diyen Orhan Eskiköy, sözlerine şöyle devam etti:

Türkiye’nin 30 yılı tartışmaya açılıyor

“Babamın Sesi, bir aile ve onların kişisel ses arşivi üzerinden, Türkiye’nin güncel politik gündemini de arka fona koyarak, 1979-2009 yılları arasında geçen bir hikayeyi konu alıyor. Maraş olaylarından etkilenen bir ailenin hayata ve birbirine tutunma çabası ile her bireyin kendi belleğini ve kişisel tarihini geleceğe aktarma isteği filmin önemli sacayaklarını oluşturuyor. Göç etme, gurbette yaşama, çift dilli olma, azınlık olma gibi kültürel çatışma yaratan ve bir türlü içinden çıkamadığımız konularda anlaşılır, insanın aklına ve vicdanına dokunan, inandırıcı bir film yapma niyetindeyiz.” -AA

ÇEKİMLERE BU AY BAŞLANACAK

Ana karakterler gerçek kişilerden

ÇEKİMLERİN Elbistan ve Diyarbakır’da gerçekleştirileceğini ifade eden Zeynel Doğan, filmin gelecek yıl vizyona gireceğini belirtti. Filmdeki ana karakterlerin de gerçek kişiler olacağını belirten Doğan, annesi Asiye Doğan ve eşi Gülizar Doğan’ın kendi hayatlarıyla filmde yer alacağını, diğer yan karakterleri de Elbistan’dan gerçek kişilerin temsil edeceğini söyledi. Zeynel Doğan “Orhan ile ‘İki Dil Bir Bavul’u yaparken tanıştık, ailemle ilgili yapacağım belgesel filmden bahsettim, projeyi beraber gerçekleştirmeye karar verdik” ifadelerini kullandı. Kaynak : Star

Son Yorumlar

Yandex.Metrica