Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Sinemaya teşvik istiyor

25 Mayıs 2011 00:00
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, kitle turizminde hızla büyüyen Türkiye'nin, artık turizmde yeni bir aşamaya gelmesi gerektiğini, bu anlamda tanıtımın daha büyük önem arz ettiğini belirterek, sinemanın ülke ve kültürlerin tanıtımında çok etkili ve kalıcı bir sanat olduğunu ifade etti.

Türk sinemacılarının son yıllarda uluslararası alanda aldıkları ödüllerin son dönemde bu sektöre verilen önemin bir sonucu olduğunu, sağlanan vergi desteğiyle son 5 yılda Türk sinemasına 100 milyon liraya yakın kaynak aktarıldığını, bunun Türk sinemasının izlenirlik oranı ve uluslararası başarılarını kat kat arttığını söyleyen Günay, Türkiye'nin artık dünya sinemasında bilinen bir merkez olmaya başladığını söyledi.

COPPOLA,TÜRKİYE'DE FİLM ÇEKMEK İSTİYOR
Günay, şehir ve tarih turizminde çok başarılı olan Fransa, İspanya ve İtalya'nın geçmişte klasikleşmiş filmlerle tanıtımını yaptığına, insanların bilinçaltına filmler yoluyla hitap ettiklerine dikkati çekerek, Türkiye'nin geçmişte bu anlamda büyük fırsatlar kaçırdığını, örneğin Troya gibi bir fırsattan yararlanamadığını belirtti. Yeni fırsatlar yaratmak ve var olanı kaçırmamak üzere gayret gösterdiklerini söyleyen Günay, ünlü yönetmen Francis Ford Coppola'nın Türkiye'ye yaptığı ziyarette Türkiye'de bir film çekmesiyle ilgili görüştüğünü, Coppola'nın Türkiye'de 'Roma Tatili' (Roman Holiday) filmi tadında bir film çekmek istediğini belirttiğini anlattı.

Günay, ''İstanbul, İzmir veya Ege Bölgesi'nde çekilecek böyle bir film, bizim tanıtımımıza çok büyük katkı yapar'' dedi.

'SİNEMA KENDİ AYAKLARI ÜZERİNDE DURMAYA BAŞLADI'
İçeride sinemacılığı destekleyen vergi iadesi düzenlemeleri yaptıklarını ama şimdi teşvikle ilgili bir düzenlemenin de gündemde olduğunu, bunu yeni dönemde çıkarmak istediklerini kaydeden Günay, şöyle konuştu:

''Türkiye sineması kendi ayakları üzerinde durmaya başladı. İnşallah Türkiye'nin tanıtımı açısından da çok büyük mesafeyi buradan almış olacağız. Teşvik vermek gibi bir önerimiz var. Maliye Bakanlığı ile anlaşırsak, yapılan yatırımın dörtte biri oranında bir geri ödeme yaparsak, sanıyorum çok sayıda sinemacıyı Türkiye'ye getiririz. Türkiye, sinema potansiyeli olarak son derece elverişli. Tarih, doğa ve insan özellikleri var. Coppola'nın söylediği gibi güncel aşk hikayeleri üzerinden film yapılabilecek iller var. Sinema gelecekte Türkiye'nin dünya tanıtımına büyük katkı yapacak.''


MGUNAY

25 Mayıs 2011 14:13

Bakanım boş laflarla olmuyor bir TRT yeşilçam tv'yi açmaktan acizsiniz neyse.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica