Çağan Irmak bu kez göçmenleri anlatıyor posteri Yüzlerinde 100 yıllık hüznün ağırlığı... Ara sıra megafondan “Stop” sesi gelmese, zamanı, mekanı unutabilir insan.
Çağan Irmak’ın yeni filmi “Dedemin İnsanları”nın Gökçeada’daki setindeyiz. Çekimleri Girit’te başlayıp Milas’ta sona erecek olan film, yönetmeninin ifadesiyle “bir büyüme hikayesi” anlatıyor. Bir Ege kasabasında yaşayan, dedesi Mehmet Bey Girit göçmeni olduğu için arkadaşlarının ‘gavur’ diye alay ettiği Ozan’ın hikayesini... Mehmet Bey, doğduğu toprakların özlemiyle şişelere mektuplar yazıp Ege’nin sularına bırakıyor...
Çağan Irmak’ın yaşamından izler taşıyan bir hikaye bu. Daha doğrusu ‘hikayeler’... “Herkes farklı okuyacak filmi” diyor, “Çünkü içinde birden fazla hikaye var. Şimdi 1923’ü çekiyoruz, 95’i de çekeceğiz, 80’i de. Türkiye bir göçmen ülkesi. ‘Evet, bu hikayeyi biliyorum ben’ diyen çok olacaktır.”
Filmin bizim izlediğimiz ‘geçmişe dönüş’ sahnelerinde, Ezgi Mola, Mert Fırat, Ezgi Bakışkan bülbül gibi Yunanca konuşuyorlardı. Dil koçları, oyuncu Kosta Kortidis.
Diğer bölümlerinde Çetin Tekindor, Hümeyra, Yiğit Özşener, Gökçe Bahadır, Durukan Çelikkaya, Sacide Taşaner, Zafer Algöz, Mehmet Ali Kaptanlar’ın rol alacağı film, aralık ayında Türkiye ve Avrupa’da gösterime girecek. Çağan Irmak’ın dediği gibi, “Orada Türk tohumu, burada Yunan gavuru” olan insanların hikayesi kuşkusuz herkese tanıdık gelecek. Kaynak : Milliyet

Son Yorumlar

Yandex.Metrica