Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Oscar'da bir değişiklik daha!

17 Haziran 2011 00:00
Geçtiğimiz yıllarda Oscar ödüllerinde 'En İyi Film' dalında yarışacak aday sayısında değişikliğe gidilmiş ve akademi, 1944'ten önce olduğu gibi film sayısını 10 filme çıkarmıştı. Çok tartışılan bu değişiklik, alınan kararla rafa kaldırılıyor.

NTV'nin aktardığına göre, akademi tartışmalara son vermek için En İyi Film dalında aday olacak filmlerin seçilme kriterlerini değiştirdi. Değişikliğe göre; oyların yüzde 5'ini alan filmler arasından en az 5 en fazla 10 film olmak üzere bir eleme yapılacak ve aday filmler bu şekilde belirlenecek. Böylece aday film sayısı da ancak Ocak ayında açıklanacak aday filmlerin ardından ortaya çıkacak.

Bu kararda Oscar yayının reytinglerinin azalmasının da payı olduğu düşünülüyor. Son yıllardaki değişikliklere rağmen izlenme payında yüzde 10'luk bir düşüş yaşanmıştı.

Oscar ödüllerinde 1930'lu ve 1940'lı yıllarda En İyi Film dalında 10 film aday gösteriliyordu. 1934 ve 1935 yıllarında ise bu dalda 12 film aday gösterilmişti. 10 filmin aday gösterildiği son iki yılda 'The Hurt Locker' ve 'The King's Speech' En İyi Film seçildi.


Yandex.Metrica