Altyazı’nın Temmuz-Ağustos sayısı bayilerde! posteri Altyazı Aylık Sinema Dergisi’nin her yıl olduğu gibi bu yıl da iki aylık olarak çıkardığı yaz sayısında, son dönemde festivallerde izleyici karşısına çıkıp da ticari vizyona girmeyen önemli filmlere dikkat çeken geniş bir dosya yer alıyor. Macar yönetmen Bela Tarr’ın Berlin’de Jüri Özel Ödülü alan filmi Torino Atı’ndan Olivier Assayas’ın yönettiği epik biyografi Carlos’a, has Amerikan bağımsızı Aşk ve Küller’den Chang-dong Lee’nin Şiir’ine, Altyazı ekibinin ‘kaçırmayın’ dediği 10 film, ‘Vizyona Alternatif Filmler’ dosyasında mercek altına alınıyor.
 
Altyazı’nın ‘Vizyon’ sayfalarında ise, İranlı Asghar Farhadi’ye Altın Ayı kazandıran ve yılın en iyileri arasında yer alan Bir Ayrılık (Jodaeiye Nader az Simin), Polonyalı usta Jerzy Skolimwski’nin bir Afgan mahkûmun hayatta kalma mücadelesini işlediği Ölümüne Kaçış (Essential Killing) ve Xavier Beauvois’nın geçtiğimiz yıl Cannes’da Jüri Büyük Ödülü’nü kazanan filmi Tanrılar ve İnsanlar (Des hommes et des dieux) kapsamlı olarak işleniyor. Vizyonda ayrıca, Maymunlar Cehennemi: Başlangıç’ı (Rise of the Planet of the Apes) beklerken hafızaları tazelemek isteyenler için Maymunlar Cehennemi serisinin tarihçesine bakan bir inceleme yazısı ve Haruki Murakami’nin ünlü romanından uyarladığı < strong>İmkânsızın Şarkısı (Norwegian Wood) ile gündemde olan Tran Anh Hung’la yapılmış bir söyleşi de yer alıyor.
 
Derginin Temmuz-Ağustos sayısının ‘Vizyon Ötesi’ sayfalarında ise bu ay söyleşiler ağırlıkta. Sinema ve televizyon tarihinin unutulmazlarından Monty Python ekibinin tek Amerikalı üyesi Terry Gilliam, Altyazı’ya Brazil’den 12 Maymun’a filmografisinin kilometre taşlarına dair sayısız anekdot anlatırken, hâlâ eskisi kadar çılgın ve eğlenceli olduğunu gösteriyor. Altyazı ekibi ayrıca, Documentarist kapsamında İstanbul’a gelen Çek belgeselci Helena Trestikova’yla, ilk filmiyle Goethe Enstitüsü ve İstanbul Modern’in konuğu olarak ‘Almanya’dan Yepyeni Filmler’ programına katılan Sophie Heldman’la ve kısa filmin genç yetenekleri arasında yer alan Arin İnan Arslan, Erol Mintaş ve Serhat Karaaslan< /strong>’la yapılmış söyleşiler yer alıyor. Derginin ‘Devre Dışı’ köşesinin bu ayki konuğu ise, gerçeküstücü akımın büyük ismi Salvador Dali.
 
Altyazı’nın 108. sayısının ‘Eleştiriler’ bölümünde de şu filmlerle ilgili eleştiri yazıları okunabilir: Tehlikeli Yol, Super 8, Ateşli Oda, Kaledeki Yalnızlık, Koğuş ve Troll Avcısı.

Son Yorumlar

Yandex.Metrica