Cem Karaca’yı kaybettik posteri Tiyatro sanatçıları Toto ve Mehmet Karaca’nın tek çocuğu olan Cem Karaca, toplumsal sorunlar ve Anadolu ezgilerini temel alan müziğiyle olduğu kadar, Türk vatandaşlığından da çıkarılmasına kadar uzanan siyasal söylemiyle bir döneme damgasını vurdu.

Sanatçı Cem Karaca’nın ölüm nedeni, “kalp ve solunum durması” olarak açıklandı. Bakırköy Acıbadem Hastanesi’nden yapılan yazılı açıklamada, şöyle denildi: “Bu sabah saat 07.40’da hastanemiz acil servisine gelen Cem Karaca isimli hastamız için, tıbbi acil durum anonsu (mavi kod) yapıldı. Solunum ve kalp ritminin olmadığı anlaşılan hastamızın yeniden canlandırma işlemine başlanmış, ancak saat 08.20’ye kadar müdahaleye devam edilmesine rağmen bu işleme cevap vermemiştir.”

Nisan 1945 tarihinde İstanbul’da doğan Cem Karaca, tiyatro sanatçıları Toto ve Mehmet Karaca’nın tek çocuğu olarak kulislerde büyüdü. Cem Karaca’nın profesyonel yaşamı, ‘Apaşlar’ grubunun solistliğini üstlenerek başladı. 1969’da Apaşlar’dan ayrılan Cem Karaca, ‘Kardaşlar’ grubunu kurdu. Cem Karaca ve arkadaşları, bu dönemde Anadolu rock denilen tarzı yarattılar. 1972’de Kardaşlar dağıldı. Cem Karaca bu dönemde ‘Moğollar’la buluştu.

Moğollar’la birlikte çıkardığı ‘Namus Belası’ albümü çok geniş kitlelere ulaştı. Bundan sonra ‘Dervişan’ adlı grubu kurdu. Bu dönem sanatçının en radikal müzik dönemi oldu. 1979 yılında Almanya’ya gitti ve 12 Eylül 1980 sonrası Türk vatandaşlığından çıkartıldı. Yaklaşık 8,5 yıl Almanya’da yaşadıktan sonra 27 Haziran 1987 akşamı Türkiye’ye geri dönerek yeniden Türk vatandaşlığına alındı.

Karaca, müzik çalışmalarını o tarihten itibaren Türkiye’de sürdürüyordu. Toplumsal sorunlar ve Anadolu ezgileri, müziğinin temelini oluşturdu. ‘Tamirci çırağı’ ve ’1 Mayıs’ bu dönemde ortaya çıktı. Cem Karaca, çalışmalarının çoğunda bozuk düzene isyan etti. Bundan sonra da ‘Edirdahan’ grubunu kuran Karaca, bu grupla ‘Safinaz’ adını verdiği albümü yaptı. Albüme adını veren ‘Safinaz’, bu ükede yapılan ilk ‘rock opera’ olarak bilinmektedir.Karaca bu albümde Nazım Hikmet ve Ahmet Arif’in iki uzun şiirini bestelemiştir. Kaynak : ntvmsnbc

Son Yorumlar (2)

kariz_ma_35 avatar kariz_ma_35 24 Aralık 2009 14:29:12

10

Anadolu Rock müziğin kralıydı yeterince kıymeti bilinemedi belkide sanat camiasında vatanını en çok seven sanatçıydı eşsiz muhteşem sesine karşın bir dönem sağ sol olaylarında halkın yanında olduğu için bir konserinde adiloş bebe şarkısını söylerken söylediği sözlerle  halkın desteğini almasına karşın hakkında açılan davalarla vatandaşlıktan çıkarıldı ve uzun bir dönem  almanyada yaşadı türkiyenin en iyi besteci ve anadolu rock ekolünü türkiyeye getiren sanatçıydı özellikle ıslak ıslak,resimdeki gözyaşları isimli şarkılarıyla mükemmel bir sanatçıydı allah rahmet eylesin.....

enigmacuture avatar enigmacuture 27 Mart 2009 14:23:03

4

Allah rahmet eylesin

Yandex.Metrica