Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Kısa film için son fırsat

14 Ağustos 2011 00:00
Boston - Türkiye'de ve yurtdışındaki tüm yönetmen ve yapımcılara açık olan yarışmaya başvuruda bulunacak filmler için herhangi bir konu kısıtlaması bulunmuyor. Ancak, filmlerin festival tarihinden önceki iki yıl içinde (2009) çekilmiş olması ve İngilizce ya da İngilizce altyazılı olması şartları aranıyor. Yarışmaya her yönetmen veya yapımcı sadece tek bir filmle katılabilecek. Belgesel ve Kısa Film Yarışması'nda yarışma ve yarışma-dışı gösterim programları da yer alıyor.Yarışma ve başvuru hakkında daha fazla bilgiye www.BostonTurkishFestival.org adresinden ulaşılabiliyor.

2006 yılından bu yana her yıl düzenlenmekte olan Kuzey Amerika'nın ilk ödüllü Türk belgesel ve kısa film yarışmasının jürisinde Harvard Film Arşivi Direktörü Haden Guest, Boston Phoenix gazetesinin film eleştirmeni Peter Keough, Boston Güzel Sanatlar Müzesi Film Küratörü Carter Long gibi sinema dünyasından saygın isimler yer alıyor.

Festival direktörü Erkut Gömülü yurtdışında bir film yarışması geleneğinin oluşturulmasına ve sürdürülmesine öncülük etmekten büyük bir heyecan duyduklarını ve yarışmanın Türk sinemasının ABD'ye açılan bir penceresi olduğunu söyledi.
Belgesel ve Kısa Film Yarışması'nın finalist filmleri 1-8 Aralık 2011 tarihleri arasında Boston Güzel Sanatlar Müzesi ve Boston Üniversitesi'nde seyirci ile buluşacak. Seyirciler de "En İyi Belgesel" ve "En İyi Kısa" filmini belirlemek için oy kullanabilecekler. Ödül alan filmler 2012'de 11. Boston Türk Film Festivali programında gösterilecek.

Yarışmaya katılan filmlerin genel düzeyi nedeniyle Türk sinemasının geleceğinden çok umutlu olduklarını belirten Gömülü, tüm yönetmenleri ve yapımcıları 16. Boston Türk Kültür ve Sanat Festivali Belgesel ve Kısa Film Yarışması'na katılmaya davet etti.


Yandex.Metrica