Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

İNAT HİKAYELERİ : GALA ve GÖSTERİM

17 Şubat 2004 00:00
İNAT HİKAYELERİ filminin ilk gösterimi 28 Şubat 2004 tarihinde Çıldır’da buz tutmuş Çıldır Gölü’nün üzerinde olacak. Bölgede sinema salonu olmadığı için belki de dünyada ilk defa bir film kardan yapılan beyaz perdeye yansıtılarak gösterilecek.

Filmde rol alan köylüler ve yöre halkının katılımıyla gündüz at kızağı yarışmaları ve göl üzerinde buz kırıp balık tutma yarışmalarının ardından akşam film izlenecek. Alışılmışın dışında bilinen gala ve kokteyl yerine bölgenin geleneklerine göre ağırlama yapılıp bir düğün ortamı yaratılacak.

Filmin yaygın sinema salonlarındaki gösterimi ise 5 mart 2004 tarihinden itibaren başlayacak.

Yönetmen kendi doğduğu bölgede doğaçlama hikaye anlatıcıları ve aşıklardan etkilenerek “Acaba sinemada da böyle bir şey yapılabilir mi”? sorusundan yola çıkarak bir çalışma başlattı.Ana koşul şuydu. Elde yazılı bir senaryo olmayacak bir anahtar sözcükten yola çıkılarak doğaçlama yapılacaktı. Bir yıllık teknik hazırlık evresinden sonra yönetmen Reis Çelik ve oyuncu Tuncel Kurtiz’den oluşan 2 kişilik bir film ekibi 2 bin kilometre uzaklıktaki Ardahan’ın Çıldır kasabasına gitmek üzere yola çıktılar.Senaryoları sadece bir sözcüktü “İNAT” tek bir oyuncu olacak. Kamera, ışık, ses ve tüm diğer görevleri yönetmen tek başına yapacak.

18 Şubat 2003 tarihinde Çıldır’a vardıklarında orada kalacak otel de olmadığını gördüler.Çıldır Belediyesi, belediye binasında başkanlık odasını geceleri kullanılmak üzere Tuncel Kurtiz’e yatak odası yapmış, yönetmen içinde Hesap İşleri Müdürlüğünü tahsis etmişti.

Kısa süre içinde bölgedeki tüm aşıklar, hikayeciler bir araya getirilmiş ve “İNAT” sözcüğünden yola çıkılarak doğaçlama hikayeler uydurulmaya başlanmıştır. Tüm bölge insanları seferber olmuş büyük çoğunluğu buz tutmuş Çıldır Gölü’nün üzerinde birbirinden güzel hikayeler çekilmeye başlanmıştır. Gölün üzerine kardan evler inşa edilmiş ve onların içinde uzun süre kalınmıştır. Ağır tipi ve eksi 37 dereceye varan çalışmalar anında zaman zaman hayati tehlike atlatan film ekibini köylüler kurtarmıştır. Filmin büyük bölümü buz tutmuş 1950 metre yükseklikteki Çıldır gölünün üzerinde çekilmiştir. Diğer bölümleri ise 3 bin metre yüksekliğin üzerindeki dağların zirvelerinde ve bölge köylerinde yapılmıştır.

Çekim aşamaları kış ve yaz olmak üzere toplam 3 aylık bir sürede tamamlanan filmin diğer teknik çalışmaları Almanya ve Türkiye’de 7 aylık bir çalışma sonucunda tamamlanmıştır.enigmacuture

27 Mart 2009 14:19

göl üzerinde olması ilginç

Cevap Yaz
Yandex.Metrica