Şarlo filmleri bir Türk'e emanet posteri Global mirasımızın yapıtaşı olan sinema klasiklerinin CGI teknolojisine dayanarak, 2D'den yüksek kaliteli stereoskopik 3D'ye dönüştürülmesini ve başta genç kuşaklar olmak üzere tüm dünya çapında kitlelere sunulmasını amaçlayan yenilikçi, küresel bir kültür projesi olan 'Büyük Sinema Klasikleri 3D Projesi' kapsamında James Cameron'un, 'Titanic'i, George Lucas'ın ise 'Star Wars' serisini üç boyutlu olarak beyazperdeye aktarmak için çalışmalara başlandı.

Dünya kültür mirası içinde bulunan Charlie Chaplin’in filmlerini bir Türk üç boyutlu hale getiriyor. Aphex Film A.Ş’nin sahibi olduğu Levent Soyarslan, 3D Chaplin için Amerikan Film Preservation Associates’le sözleşme imzaladı. Proje kapsamında Charlie Chaplin filmlerinin özniteliklerinin korunacağının ve artistik içerikleriyle ilgili değişiklik yapılmayacağının altını çizen Soyarslan, projeyle ilgili detayları anlattı.

'Büyük Sinema Klasikleri 3D' ne zaman, nasıl ortaya çıktı? Hedefiniz nedir?

Proje bir yıl kadar önce tamamen yenilikçi, konsept bir proje olarak ortaya çıktı. Ana fikir, insanlığa mal olmuş büyük sinema klasiklerini bir şekilde işleyerek yeniden dünyaya arz etmekti. Popülaritesi her geçen gün artan Dijital 3D ve o zamanlar yeni yeni ortaya çıkmakta olan stereoskopik 3D dönüşüm teknolojisi ise yapbo-zun eksik parçasıydı. Sonuçta parçalar sentezlendi ve proje şekillendi. Projenin hedefi ise, stereoskopik 3D'yi teknolojik bir köprü olarak kullanmak ve büyük ustaların ölümsüz eserlerini yeni nesillerle buluşturmak.

Bu projede hangi isimler karşımıza çıkacak?

Charlie Chaplin, Buster Keaton, Murnau, Eisenstein, Fritz Lang gibi devler. Aslını isterseniz, her bir yönetmen proje kapsamında kendi başına bir alt proje ve bunlar sadece 3D versiyonlarla da sınırlı değil. Şu kadarını söyleyebilirim ki; bu çok uzun soluklu ve doğurgan bir süreç olacak.

Projenin teoriden pratiğe dönüşmesi nasıl oldu?

En başta proje geliştirme ve araştırma-geliştirme sürecinde mutlak gizlilik içinde çalışmak zorundaydık. Bu maksatla ortağım Murat Turhan'la bir stüdyo kurduk. Başlarda bu işin Türkiye'de istediğim kalitede yapılamayacağına dair endişelere kapılsam da bu işi hakkıyla yapabileceğimizi ispat etmeyi başardık. Türkiye’nin yetenekli ve cesur görsel efektçilerinden Hamit Keleş’e projeyi açtım, ürettiklerimizi gösterdim ve ortaklık teklif ettim. Stüdyomuzu kurduk. Sonrası projeyi deklare etme, fikri kaptırmadan potansiyel rakiplerin blokajını bertaraf etme ve Avrupalı ve Amerikalı ortaklarımızı bizimle ortak olmaya ikna etme sürecidir ki bu hiç de kolay olmadı.

Ne oldu o zorluklar?

Genel olarak şunu söyleyebilirim; hem sosyal, hem ekonomik açıdan küresel pastanın en küçük dilimi bile büyük ve küresel lige çıkmak gerçekten zor. Bunun için üretim gücü veya sermaye yetmiyor. Öyle ya da böyle bir buluş yapmak, yenilikçi bir proje tasarlamak zorundasınız. Yani devrimci olmak zorundasınız. Ama bu da yeterli değil. Sonuna kadar ve sabırla doğru zamanda, doğru hamleleri tasarlamak ve uygulamak zorundasınız. Aksi takdirde yok edilmeniz işten bile değil. Aslında çok zevkli bir süreç ve ister kültür/sanat olsun, ister mühendislik olsun, ister hububat sektörü olsun, hangi alanda olursanız olun mesele yapbozu çözmek.

Eski 2D filmlerin 3D’ye dönüştürülmesiyle ilgili dünya çapında benzeri projeler yapılıyor mu?

Yüksek kaliteli doğal stereoskopik 3D dönüşüme dayanan bizden başka hali hazırda sadece iki proje var. Biri George Lucas’ın ‘Star Wars 3D’ projesi, diğeri James Cameron’un ‘Titanic 3D’ projesi. Ama kültürel bir proje olması açısından bakacak olursak şimdilik ilk ve tekiz.

İLK VİZYON TARİHİ 23 NİSAN

Sinema Klasikleri 3D filmleri ne şekilde değerlendirilecek?
Hedef beyazperde. Sinemayı DVD, Blu-Ray ve tel evizyon takip edecek.

Charlie Chaplin, ne zaman 3D formatında izlenebilecek?
Chaplin'in 12 filmi için telif haklarına sahip olan Film Preservation Associates'le tüm dünya çapında bir ortaklık anlaşması yaptık. ABD Kültür Mirası listesinde bulunan Chaplin'in ilk protest başyapıtı 'The Immigrant' filminin de dahil olduğu bu filmler, Chaplin'in 1916 ve 1917 yıllarında Mutual Film Coorporation için yazdığı, yönettiği, oynadığı, sonuç olarak Chaplin'i Chaplin yapan filmlerdir. Bu seriyi her biri üç filmden oluşan bir dörtleme halinde sunmayı planladık. Serinin ilk filminin 23 Nisan 2012'de dünya çapında vizyon yapmasını hedefliyoruz. Hedef kitlesi yeni nesiller ve aileler olan Chaplin 3D'nin ilk vizyonunun 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda yapılmasının anlamlı olacağını düşündük.

Son söz olarak...

Bu proje sayesinde ortaklık ve aynı zamanda dostluk kurduğumuz, dünya sinema kültürünün çok önemli isimlerinden David Shepard’ı ve Serge Bromberg’i önemle anmak istiyorum. Bahsettiğim meşakkatli süreçte, onların desteği ve projeye olan inancı bize güç verdi.Hangi Chaplin filmleri üç boyutlu olacak?
The Immigrant
Easy Street
The Rink
The Adventurer
The Vagabond
The Floorwalker
One A.M
Behind The Screen
The Count
The Fireman
The Cure
The Pawnshop Kaynak : Habertürk

Son Yorumlar

Yandex.Metrica