Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Türk belgeselcinin büyük başarısı!

4 Mart 2004 00:00
Yapımcılığını, yönetmenliğini ve kameramanlığını Pelin Esmer’in üstlendiği, çok küçük bir bütçeyle gerçekleştirilmiş olan ‘Koleksiyoncu’ adlı 46 dakikalık bu belgesel filmde Pelin Esmer, herşeyin koleksiyonunu yapan kendi öz amcası Mithat Esmer’in hikayesini anlatıyor ve film boyunca kimi zaman İstanbul’un en kalabalık ve hareketli sokaklarında, binlerce insanın arasında yeni koleksiyon parçaları arayan bu tutkulu koleksiyoncunun peşine takılıp, kimi zaman da onun çok özel evine konuk olarak, izleyiciyi onun hayatı ve koleksiyonları arasında ufak bir yolculuğa çıkarıyor.

Pelin Esmer 1972 yılında İstanbul’da doğdu. Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun olduktan sonra, Yavuz Özkan’ın Z-1 Sinema Atölyesi’nde bir yıl sinema eğitim gördü.

1995 yılından beri çeşitli Türk ve yabancı yapım belgesel, uzun metraj ve reklam filmlerinde yardımcı yönetmen olarak çalışmakta. Yardımcı yönetmen olarak görev aldığı filmler arasında Amerikalı yönetmen Jeanne Finley’nin ‘Conversations Across Bosphorous’ adlı belgeseli, Ziya Öztan’ın yönetmiş olduğu ‘Cumhuriyet’, Osman Sınav’ın yönetmiş olduğu sinema filmi ‘Deli Yürek-Bumerang Cehennemi’ ve Danimarkalı yönetmen Elisabeth Rygard’ın ‘Gönlümdeki Köşk’ adlı uzun metraj filmleri yer almakta.

Çok küçük bir bütçeyle gerçekleştirdiği ilk filmi ‘Koleksiyoncu’dan sonra ‘Kar’ adlı deneysel filmi gerçekleştirdi. Yönetmen, şu sıralar, çekimlerini tamamlamış olduğu ikinci belgesel film projesi üzerinde çalışmalarını sürdürmekte.enigmacuture

27 Mart 2009 14:18

gurur verici bir başarı bu.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica