Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Altın Koza başlıyor

16 Eylül 2011 00:00

9 gün sürecek ücretsiz festival etkinliklere tüm Adana halkının davetli olduğunu söyleyen Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, "Festivalimizde, Adana'nın; Türk sinemasına koyduğu katkıyı destekleyecek bir program hazırladık. İnanıyorum ki, 25 Eylül tarihine kadar tüm sanatseverlerin gözü kulağı Adana'da olacak' şeklinde konuştu.

Aldırmaz şöyle devam etti: ‘Dünyadan ve ülkemizden 220 filmin gösterileceği festivalin Ulusual Uzun Metraj Film Yarışması ise, 14 filmin çekişmesine sahne olacak.  Nuri Bilge Ceylan'ın ‘Bir Zamanlar Anadolu'da isimli filminin Türkiye prömiyerinin yapılacağı festival boyunca, uluslararası sinema kongresi, öğrenci atölyesi, söyleşiler ve sergiler sanatseverlerle buluşacak.

Film gösterimleri, sinema kongresi, öğrenci atölyesi, paneller, söyleşiler, sergiler gibi sinema etkinliklerinin yanısıra, Mahzar-Fuat Özkan, Leman Sam, Funda Arar ve Haluk Levent gibi Türkiye'nin ünlü sanatçıları Altın Koza Film Festivali süresince sahne alacak'

Adana Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, 17 Eylül 2011 Cumartesi günü (BUGÜN) başlayacak 18. Altın Koza Film Festivali'nin, 25 Eylül 2011 tarihinde sona ereceğini ve ücretsiz festival etkinliklerine tüm Adana halkının davetli olduğunu söyledi. Aldırmaz, "Festivalin ilk akşamı "Yaşam Boyu Onur Ödülleri' bu yıl yönetmen Ali Özgentürk ile sinemamızın dev isimleri Nebahat Çehre ve Kadir İnanır'a verilecek" dedi. Aldırmaz, "Dünyadan ve ülkemizden 220 filmin gösterileceği festivalin Ulusual Uzun Metraj Film Yarışması ise, 14 filmin çekişmesine sahne olacak.  Nuri Bilge Ceylan'ın ‘Bir Zamanlar Anadolu'da isimli filminin Türkiye prömiyerinin yapılacağı festival boyunca, uluslararası sinema kongresi, öğrenci atölyesi, söyleşiler ve sergiler sanatseverlerle buluşacak. Ayrıca, ünlü satançılar ücretsiz halk konserleri verecek" şeklinde konuştu.
 
AÇILIŞ VE ONUR ÖDÜLLERİ TÖRENİ CANLI YAYINLANACAK
Festivalin ilk akşamı "Yaşam Boyu Onur Ödülleri' bu yıl yönetmen Ali Özgentürk ile sinemamızın dev isimleri Nebahat Çehre ve Kadir İnanır'a verilecek. Sanatçılara ödülleri, Bugün Merkez Park Amfi Tiyatro'da, saat 20.00'de başlayacak olan ‘Açılış ve Onur Ödülleri Töreni'nde takdim edilecek. 
Sunuculuğunu Şebnem Dönmez'in üstleneceği tören, A Haber'den canlı olarak izlenebilecek. Törende, Mazhar-Fuat-Özkan da mini bir konser verecek. 

Festivalin yarışmalı bölümlerini oluşturan Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması ve Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması'nda ise, tüm kategorilerde para ödülü verilecek olan festivalde, toplam ödül miktarı 936.000 TL. Festival, Türkiye genelinde düzenlenen film festivalleri arasında tüm kategorilerde parasal ödülü olan ve toplamda en çok parasal ödül veren festival olma özelliğini taşıyor.

REKOR ÖDÜL KİMİN OLACAK?
Bu yıl, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nda 8'il ilk olmak üzere, 14 film yarışıyor. ‘En İyi Film' seçilen eserin 350.000 TL'lik ödülün sahibi olacağı yarışmada, F. Serkan Acar'ın Aşk ve Devrim, Ali Özgentürk'ün Beni Sev,  Onur Ünlü'nün Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi, Cemil Ağacıkoğlu'nun Eylül, Özcan Alper'in Gelecek Uzun Sürer, Erdoğan Kar'ın Kadife, Tolga Örnek'in Kaybedenler Kulübü, Caner Erzincan'ın Mar, İsa Yıldız ve Murat Onbul'un Memleket Meselesi, A. Haluk Ünal'ın Saklı Hayatlar, Ruhi Karadağ'ın Simurg, Burak Cem Arlıel'in Türk Pasaportu, Mustafa Nuri'nin Vücut ve Muzaffer Özdemir'in Yurt isimli filmleri yer alıyor.

Filmlerden, Aşk ve Devrim, Beni Sev, Celal Tan ve Ailesi'nin Aşırı Acıklı Hikayesi, Kadife, Mar, Simurg ve Yurt'un dünya; Eylül, Gelecek Uzun Sürer, Türk Pasaportu ve Vücut filmlerinin ise, Türkiye prömiyerleri festival kapsamında yapılacak.     

Ödüller, 24 Eylül Cumartesi günü, Merkez Park Amfi Tiyatro'da yapılacak Kapanış Töreni'nde sahiplerini bulacak. Saat 20.00'de başlayacak törenin sucuları Özlem Gürse ile Murat Başoğlu. A Haber'den canlı olarak izlenebilecek törende Leman Sam da şarkılarıyla geceye renk katacak.

YOLA ADANA'DAN ÇIKIYOR
Nuri Bilge Ceylan'ın Bir Zamanlar Anadolu'da isimli filminin Türkiye Prömiyeri'ne de evsahipliği yapacak olan festivalde, yönetmenin çektiği fotoğraflardan oluşan sergi de görülebilecek. Prömiyerin ardından festival kapsamında 3 seans daha gösterilecek olan film, 23 Eylül'de tüm Türkiye'de gösterime girecek.

GÖSTERİM BÖLÜMÜ GÖZ DOLDURUYOR
Adana Büyükşehir Belediyesi 18. Altın Koza Film Festivali, gösterim bölümüyle de göz dolduruyor. Festival kapsamında  ‘Dünya Sineması', ‘Ben Asyalıyım Ben Afrikalıyım', ‘FIPRESCI: Ebedi İsyancılar', ‘Dünya Belgeselleri: Gerçeğin Çölü', ‘Anısına: Yılmaz Güney', ‘100 Yıllık Çınar: Rıfat Ilgaz' gibi başlıklar altında 238 film izleyiciyle buluşacak.

Dünya Sineması bölümünde gösterilecek Woody Allen'ın Midnight In The Paris / Pariste Gece Yarısı', Jan Schomburg'un Üstümüzde Gök Kubbe / Above Us Only Sky, Bujar Alimani'nin Af / Amnesty, Ari Bafalouka'nın Serbest Dalış / Apnea, Gariel Rojasvera'ın Karen Otobüste Ağlıyor / Karen Cries on The Bus, Zuzana Liova'nın Ev / The House ve Sameh Zoab'ın ilk uzun metrajlı filmi Cep Telefonu Olmayan Adam / The Man Without a Cell Phone isimli filmlerin Türkiye prömiyerleri festival kapsamında gerçekleştirilecek.

"Ben Asyalıyım Afrikalıyım" bölümünde ise, Mong-Hong Chung'ın Dördüncü Portre, Park Jungbum‘ın Musan Günceleri, Li Ruijun'ın Koca Eşek, Sheron R. Dayoc'ın Deniz Yolcuları, Khalo Matabane'ın Şiddet, Sherif Arafa, Kamla Abu Zikry, Marwan Hamed, Mohamed Ali, Sherif Bendary, Khaled Marei, Mariam Abou Ouf, Ahmad Abdallah, Yousri Nasrallah, Ahmed Alaa'ın 18 Gün isimli filmleri yine ilk kez Altın Koza'da seyiciyle buluşacak.

Ayrıca, Gerçeğin Çölü başlıklı bölümde gösterilecek, Jairo Eduardo Carrillo ve Oscar Andrade'ın Minik Sesler, Mika Kaurismäki'ın Mama Afrika, Claus Wischmann, Martin Baer'ın Kinsasa Senfonisi isimli filmleri ile Yılmaz Güney'in Dünya Sinema Vakfı tarafından restore edilen ‘Hudutların Kanunu' isimli filminin de Türkiye prömiyerleri Adana'da gerçekleştirilecek.

ADANA SİMEMA MÜZESİ KAPILARINI FESTİVALDE AÇACAK...
Sinema camiasının büyük bir heyecanla beklediği Adana Sinema Müzesi projesi, Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl gerçekleştiriliyor. Büyükşehir Belediyesi Adana Sinema Müzesi, Altın Koza Film Festivali devam ederken, 23 Eylül tarihinde kapılarını açacak. Sinema meraklılarını çok heyecanlandıracak ayrıntıların yerladığı müzeyle ilgili detaylar, önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşılacak.Yandex.Metrica