"Türk sinemasının lokomotifi Adana'dır" posteri Büyükşehir Belediyesi 18. Altın Koza Film Festivali kapsamında verilen "Onur Ödülü"ne Nebahat Çehre ile birlikte layık görülen ve Adana'ya gelen Kadir İnanır, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz'ı ziyareti sırasında Adana'nın Türk sinemasındaki yeri ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Bugün Türk sinemasının varlığını sürdürmesinde Adana'nın çok önemli bir yere sahip olduğunu belirten İnanır, "Bugün Türk sineması varsa, varlığını sürdürüyorsa bunun lokomotifi Adanadır. Bunu biz iltifat olarak söylemiyoruz. Eskiden filmler 7 bölgeye ayrılırdı. Bunlardan biri de Adana'ydı. Bölge işletmecileri senetleri gönderir, aracılar da o senetlerin 15 gün sonrasına bize senet verirdi. Yani cebinden 1 kuruş harcamazdı. Karadeniz ya da İzmir işletmecileri de bunu yapıyordu ama bölge halkının sinemaya düşkünlüğü ve Adana bölgesinin daha çok para getirme gücü nedeniyle ilk söz hakkı Adananındır. Adana Türk sinemasının var oluşunun birinci lokomotifidir. Bunu ben medyaya da söyledim, yarın yine söylerim" dedi.

Adana'yı Yeşilçam'ın, Türk sinemasının yerel mekanlarından biri haline getirmenin Adanalıların hakkı olduğunu belirten ünlü sanatçı, bu konuda kimsenin Adanalılara söz söyleyemeyeceğini ifade etti.

Kadir İnanır, "Yetiştirdiği sanatçılarla, bölgede çekilen filmlerle bu bölgeye Adana bölgesi diyoruz. Buna Gaziantep ve Şanlıurfa da dahil. Şanlıurfa'da sinema yokken gelip filmini Adana'dan alıyordu. Benim söylemek istediğim. Bu kadar söz sahibisiniz, bu hakkı kullanın" şeklinde konuştu.

İnanır ve Çehre, sinemaya verdiği destek nedeniyle Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz'a teşekkür etti.

Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz da, Türk Sinemasının daha iyi yerlere gelebilmesi amacıyla geçen yıl 520 bin TL. olan ödül miktarını 936 bin TL'ye yükseltiklerini belirterek, "Ayrıca festivalimizde her kategoriye ödül veriyoruz" şeklinde konuştu.

Büyükşehir Belediye Meclis toplantısında sanatçıların isimlerini Adana'daki cadde bulvarlara verdiklerini ifade eden Aldırmaz, "İlk etapta Yaşar Kemal, Yılmaz Güney, Abidin Dino, Suna Kan, Arif Nihat Asya, Demirtaş Ceyhun, Nejat Uygur, Kani Karaca, Mesut Mertcan, Aydın Gün, Hasibe Hatun, Mustafa Sağyaşar'ın isimlerini yeni açtığımız bulvarlara verdik. Diğer sanatçılarımızın isimlerini de cadde ve bulvarlara vereceğiz" dedi. Kaynak : Star

Son Yorumlar

Yandex.Metrica