Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Sıcak Bir Ülkeden Filmler: Portekiz Filmleri Haftası

26 Nisan 2004 00:00
Portekiz Büyükelçiliği, Ankara Sinema Kültürü Derneği ve BankEuropa’nın işbirliği ile Ankara ve İstanbul’da “Portekiz Filmleri Haftası” gerçekleştiriliyor. İlk kez düzenlenen etkinlik kapsamında Portekiz sinemasından dokuz yönetmenin dokuz filmi Ankara ve İstanbul’da seyirci ile buluşuyor. Portekiz deyince aklımıza kuşkusuz balıkçıları, şarapları, daracık sokaklarıyla tramvayları, Fado ve futbol geliyor. Avrupa’nın batı ucundaki bu ülke Atlas Okyanusu kıyısında olmasına rağmen Akdeniz kültürünün etkisinde sıcacık bir ülke. Dokuz farklı yönetmenin sineması ve bakış açısıyla Portekiz’in kültürünü bize sunacak olan filmler, önce Ankara’da ardından da İstanbul’da gösterilecek. Tüm filmler İngilizce ve Türkçe altyazılı.

Aralarında, Manoel de Oliveira ve César Monteiro gibi usta yönetmenlerin filmlerinin de yer aldığı programda ağırlıklı olarak Portekiz sinemasının son dönem filmlerine yer veriliyor. 29 Nisan – 6 Mayıs tarihleri arasında Ankara Ankapol Sineması’nda gerçekleştirilecek olan etkinlikler, 14-20 Mayıs tarihleri arasında da İstanbul Alkazar Sineması’nda sinemaseverlerle buluşacak.

Portekiz filmlerinin ülkemizde, film festivalleri de dahil olmak üzere, izleyiciye pek ulaşamadığı düşüncesinden yola çıkılarak gerçekleştirilen etkinlik, bu sıcak ülkeyi yeni ve eski yönetmenlerin sinemasıyla bize tanıtmayı hedefliyor. Sinemaseverler özenle seçilmiş filmleri izlerken, bir yandan Akdeniz kültürünün etkisindeki bu Avrupa ülkesinin kültürel zenginliklerini tanıma fırsatı bulacak, bir yandan da sinemasındaki yeni eğilimleri keşfedecek.Yandex.Metrica