Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Terry Gilliam Altın Kedi için Yarışıyor

14 Kasım 2011 00:00

Bu yıl 12. kez sinemaseverlerle buluşacak olan Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali, Kültür Bakanlığı’nın ve Başbakanlık Tanıtma Fonu’nun önemli katkıları ve sponsorların desteği ile 16 - 20 Kasım 2011 tarihleri arasında Fransız Kültür Merkez’inde gerçekleştirilecek.

Her yıl uluslararası ve ulusal kategorilerde kısa filmlere Altın Kedi Ödülleri veren festival, yurtdışından ve Türkiye'den sinema dünyasında önemli ve isim yapmış kişileri jürisine davet ederek kısa filmin gelişimi açısından rekabete dayalı ortam yaratmıştır.

Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali’ne bu yıl 65 ülkeden 1.300’ü aşkın film başvurmuş olup 40 ülkeden 117 film seçilmiştir. Bu filmlerden Uluslararası Yarışma Bölümü için 11 film arasında ünlü yönetmen Terry Gilliam’ın kısa filmi “The Wholly Family”, Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali'nde Altın Kedi Ödülü için yarışıyor.

Terry Gilliam 1986’da “Brezilya” filmi ile Oscar adayı, 1996’da “12 Maymun” filmi ile Berlin Altın Ayı ödülü adayı, 1998’de “Vegas’ta Korku ve Nefret” filmi ile Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülü adayı olmuştu.

1984’te “Monty Phyton Uçan Sirk” filmi ile “Bafta Özel Ödülü”, 1990’da “Baron Munchhausen’in Maceraları” filmi ile Bafta Ödülü”, 1991’de “Balıkçı Kral” filmi ile Venedik Film Festivali’nde “Gümüş Arslan” ödülü, Toronto Film Festivali’nde “İzleyici Ödülü”, 2005 San Sebastian Film Festivali’nde, “Gel Git” filmi ile Fibresci ödülü kazanmıştır.

Terry Gilliam, "The Wholly Family" filmi ile Avrupa Film Akademisi Ödülü’ne aday olmuştur.

Film Hakkında detaylı bilgi için:
http://www.izmirkisafilm.org/tr/film_detay.asp?id=1004&n=17Yandex.Metrica