Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Orkide Ünsür’e Kanada’dan 1.’lik Ödülü

2 Aralık 2011 00:00

Bağımsız sinemacı Orkide Ünsür, Toronto / Kanada’da düzenlenen "WILDsound Film Festivali 1 Sayfa Senaryo Yarışması'nda "Sitophobia" adlı senaryosuyla 1. seçildi. WILDsound Film Festivali’nin, kısa, uzun metraj senaryo ve filmlerle ilgili yarışmalarının yanı sıra; en fazla ilgi çeken bölümü, 1 Sayfa Senaryo Yarışması. Ünsür, senaryosu ve festivalle ilgili olarak şunları söyledi:
"Sitophobia", günümüz modern kadınının, bilhassa medya, eğlence, moda ve güzellik sektörleri tarafından üzerinde yaratılan baskıyla, sürekli diyet yaparak kilo vermeye çalışma takıntısını ve hissettiği anksiyeteyi, abartılı, esprili ve sürprizli bir dille anlatan bir senaryo. Pek çok kadının rahatsızlık ve sıkıntı çektiği bu konuya, farklı bir dil ve anlatımla 1 dakika gibi kısa bir sürede dikkat çekmeye çalışan ve sinematografik yanı ağır basan bir çalışma. Senaryoma olan güvenim ve inancım, onu yazdığım andan itibaren tamdı. Başvurular arasından 20 yarışmacı finalist olarak seçildi. Senaryolar, National Film Board of Canada’da 22 Ekim’de düzenlenen seyircili etkinlikte, Kanadalı oyuncular tarafından  sahnede canlandırıldı ve hazırlanan videolar festivalin internet sitesine yüklendi. Oylamalar internet üzerinden 1 ay boyunca yapıldı, oyların geçerliliği ve resmiyeti festival yönetimi tarafından kontrol edildi ve Sitophobia açık ara farkla 1. ilan edildi.  Sıra, Kanadalı film profesyonelleri tarafından film haline getirilmesinde…Diğer herkesle ve oy verenlerle birlikte, ben de merak ve heyecanla filmi izlemeyi bekliyorum. Senaryomu ve beni destekleyen herkese çok teşekkür ederim. Çok farklı kişi ve gruplardan ilgi ve destek gördüğümü söyleyebilirim. Beni en çok gururlandıran şeylerden biri de Amerikalı sinemacı ve oyunculardan gelen oy desteği oldu. Ağırlıklı olarak Kanadalı ve Amerikalı senaristlerin senaryolarının yarıştığı bu özgün festivalin tarihine hem kendi adımı, hem de Türkiye’nin adını yazdırdığım için çok mutlu ve gururluyum."

Orkide Ünsür, La Jolla, California / ABD’de düzenlenen Indie Fest Yarışması’nda,  Metruk (The Abandoned) adlı kısa deneysel belgesel filmiyle Haziran ayında "En İyi Kısa Belgesel Film" dalında Merit Award ödülünü almıştı.

(www.orkide-unsur.com)
(Sitophobia Senaryo Okuma Etkinliği Youtube linki:  http://www.youtube.com/watch?v=K13e9nsDfOk )Yandex.Metrica