Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Temel' ilk kez film oldu

Temel' ilk kez film oldu
10 Aralık 2011 00:00
Karadeniz fıkralarının bir numaralı kahramanı Temel, ilk kez bir sinema filmine konu oldu. Pek çok Karadenizli’nin yaşadığı komik olayları tek bir kahramanın bünyesinde toplandığı 'Sümela’nın Şifresi – Temel' filminde Alper Kul, Aslıhan Güner, Ruhi Sarı, Salih Kalyon, Tarık Ünlüoğlu, Zafer Ergin, Altan Erkekli, Necip Memili, Ali Düşenkalkar ve İsmail Hakkı rol alıyor.

Yılmaz Okumuş’un kalema aldığı, Adem Kılıç’ın yönetmenliğinde çekilen komedi filminde ‘halk kahramanı’ Temel, az bilinen bir sır olan Sümela’nın Sırrı’nı çözmeye çalışır. Alper Kul’un Temel’i oynadığı filmde, başrol oyuncusu gibi ekibin neredeyse tamamı Trabzonlu. En az senaryodaki diyaloglar kadar set arkasının da oldukça eğlenceli geçtiği çekimler Trabzon’da tamamlandı.

Üçgen Yapım Evi’nin yapımcılığında sinemaya uyarlanan Sümela’nın Şifresi Te-Mel, Pinema Film’in dağıtımıyla 16 Aralık 2011’de  beyazperdede izleyicisiyle buluşacak.

FİLMİN KONUSU
Hayalleri ve hayattaki amaçları yüzünden, Karadeniz’de bile herkesin dalga geçtiği  “fakir” Temel, Trabzon’un en köklü ve zengin ailelerinden Yücesoylar’ın kızı Zuhal’e aşıktır. Müstakbel kayınpederinden kızını isteyen Temel, Hıdır Yücesoy tarafından dalga geçilerek aşağılanır.Kendi ailesinin bile adam yerine koymadığı Temel, sevdiği kızı da alamayınca yıkılmıştır. Tam bu sırada, arkadaşı Turgay’ın Sümela Manastırı’nın çatısına çıkarak intihar etmeye kalkıştığı haberini alır.

Arkadaşını intihardan vazgeçirmek üzere Sümela Manastırı’nın çatısına çıkar. Ancak kendisi intihar etmeye karar verir. Polisler tarafından aşağıya indirilen Temel, polisin, “Sümela’ya hazine aramak için çıksanız anlayacağım, intihar için çıkılır mı?” diye sormasıyla birlikte, Sümela’daki olası hazineye fokuslanır. Temel’in tek hedefi artık Sümela’nın şifresini çözüp Kutsal Hazine’yi bularak, hem sevdiği kızı almak hem de herkese kendini ıspatlamaktır.


Yandex.Metrica