Festival bu yıl Harvey Keitel, Miroslav Ondricek ve Roman Polanski'ye dünya sinemasına yaptıkları sanatsal katkı nedeniyle Onur Ödülleri verdi. Aralarında Alin Taşçıyan'ın da bulunduğu Uluslararası Sinema Yazarları Jürisi Ödülü ise Valeri Todorovski'nin yönettiği Rus yapımı Üvey Kardeşim Frankenstein'a gitti.

Programında 235 film bulunan Festivalde dokuz gün boyunca toplam 416 gösterim yapıldı ve 123.749 kişi bu gösterimleri izledi. Festival'e dünyanın 41 ülkesinden 1294 konuk, 527 gazeteci, 1361 yapımcı, dağıtımcı ve festival organizatörü katıldı.

Bu yıl Karlovy Vary'nin Türkiye için en önemli bölümü, Ankara Sinema Derneği'nin yaptığı bir anket sonucu belirlenen En İyi On Türk Filmi'nin Festival'de gösterilmesiydi. Yol (Şerif Gören-1982), Umut (Yılmaz Güney-1970), Sürü (Zeki Ökten-1979), Muhsin Bey (Yavuz Turgul-1987), Masumiyet (Zeki Demirkubuz-1997), Selvi Boylum Al Yazmalım (Atıf Yılmaz-1977), Anayurt Oteli (Ömer Kavur-1986), Susuz Yaz (Metin Erksan-1964), Gelin (Lütfi Akad-1973) ve Uzak (Nuri Bilge Ceylan-2002) Festival'de ikişer kez gösterildi ve izleyicilerden yoğun ilgi gördü. Hiç bir gösterimde boş yer olmazken, çoğu zaman izleyiciler filmleri yerlere oturarak ve ayakta izlemek zorunda kaldılar.

En İyi On Türk Filmi toplu gösteriminin tanıtımı için Türkiye'den Hülya Koçyiğit, Ömer Kavur, Tuncel Kurtiz, Zeki Demirkubuz, Güven Kıraç, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema ve Telif Hakları Genel Müdür Yardımcısı Tahsin Yılmaz, Fono Film Genel Müdürü Cemal Okan, KODAK Satış ve Pazarlama Müdürü Sema Fener, Film Yönetmenleri Derneği Başkanı Muzaffer Hiçdurmaz ve Ankara Sinema Derneği'nden Başak Emre ve Ahmet Boyacıoğlu Karlovy Vary'e gittiler. Gösterimlerden önce ve sonra yapılan söyleşilerde ilginç anlar yaşandı. Yol filminin gösteriminden önce sahneye çıkan Tuncel Kurtiz 1956'dan sonra sürekli beraber çalıştığı Yılmaz Güney'i anlatırken gözyaşlarını tutamadı. Birçok izleyici ise Hülya Koçyigit'in 1963 yılında oyunculuğa başladığına inanamadı

Türkiye'nin Prag Büyükelçisi Sabri Cenk Duatepe ve eşi tarafından 5 Temmuz'da Festival merkezi Thermal Otel'de En İyi On Türk Filmi'nin tanıtımı amacıyla verilen resepsiyon, Büyükelçilikte özel olarak hazırlanan Türk yemekleri ve Türk müziğiyle konuklar tarafından çok beğenildi ve Festivalin en iyi resepsiyonu seçildi.

Uluslararası basın ve festival yöneticileri En İyi On Türk Filmi toplu gösterimini Festival'in en çok akılda kalan, en etkileyici ve önemli bölümü olarak nitelediler. Almanya, İsveç, Portekiz, İsrail, Mısır, Pakistan, İran, Hollanda ve Amerika'da düzenlenen film festivalleri En İyi On Türk Filmi'ni programlarına almak istediklerini belirttiler.

Son Yorumlar

Yandex.Metrica