Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Altyazı'nın Şubat sayısı bayilerde

1 Şubat 2012 00:00

Altyazı Aylık Sinema Dergisi, Şubat sayısında, geçtiğimiz yılın en iyi filmlerini seçti. Türkiye’nin önde gelen 43 sinema yazarının tercihleriyle oluşturulan ‘En İyi 10 Film’ listesinin tepesine İranlı Asghar Farhadi’nin Bir Ayrılık’ı otururken, Altyazı okurlarının en beğendiği film Bir Zamanlar Anadolu’da oldu. Derginin 2011 değerlendirmesinde vizyona girmeyen ama gözden kaçmaması gereken filmlere de dikkat çekiliyor.

UTANÇ
Altyazı’nın Şubat sayısının kapağında, Michael Fassbender’in etkileyici performansı ile öne çıkan, Steve McQueen imzalı Utanç (Shame) yer alıyor. IRA direnişçilerinin açlık grevini konu alan ilk filmi Açlık’ın (Hunger) ardından, New Yorklu üst sınıf bir seks bağımlısının karanlık öyküsünü anlatan McQueen ruhlarımızı ve bedenlerimizi sarsmaya devam ediyor.

YÜZÜ OLMAYAN GÖZLER
Şubat ayında 11.’si düzenlenecek olan bağımsız filmler festivali !f İstanbul’da Altyazı, Georges Franju’nun 1960 yapımı Yüzü Olmayan Gözler’ini (Les yeux sans visage) sunacak ve film üzerine festival izleyicileriyle birlikte bir de tartışma gerçekleştirecek. Pedro Almodovar dahil pek çok sinemacıya ilham veren bu kült film üzerine, dergi sayfalarında da bir inceleme yazısı yer alıyor.

İŞGALDE İZLİYORUZ
Altyazı’nın İzliyorum bölümünün bu ayki konukları, Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri. Okulun Güney Kampüs’ünde açılan Starbucks’ı Aralık ayından beri herkese ait bir ortak yaşam alanı haline getiren Starbucks İşgalcileri, Altyazı ekibiyle birlikte izledikleri sahnelerden hareketle hem sinemadan hem de mücadelelerinden bahsediyorlar.

ÖZEL EK: KORKU YILLIĞI 2011
Altyazı bu ay okuyucularına, editörlüğünü Kaya Özkaracalar’ın yaptığı ‘2011 Korku Yıllığı’nı armağan ediyor. Özlediğimiz ‘Geceyarısı Sineması’ ruhunu taşıyan bu özel ekte
2011’de Türkiye’de vizyona giren tüm korku filmlerinin değerlendirmeleri yer alıyor.

ALTYAZI’da ayrıca
Kevin Hakkında Konuşmalıyız (We Need To Talk About Kevin): Lynne Ramsay’den annelik üzerine
Sürücü (Drive): Nicolas Winding Refn’in stilize suç filmi
Senden Bana Kalan (The Descendants): Alexander Payne yine yollarda
Marilyn ile Bir Hafta (My Week with Marilyn): ‘İdeal’ bir kadın üzerine
Artist ve Hugo: İki farklı nostalji anlayışı
Köstebek (Tinker Tailor Soldier Spy): Casus, hain, düşman ve melankoli

Bu sayıdaki eleştiriler
Kurtuluş Son Durak
Zenne
Nar
Melankoli (Melancholia)
Acımasız Tanrı (Carnage)
Ejderha Dövmeli Kız (The Girl with the Dragon Tattoo)
Gelecek (The Future)Yandex.Metrica