Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Baykal Kent öldü!..

6 Şubat 2012 00:00
1943 de İstanbul’da doğdu. Sanat hayatına tiyatro oyunculuğu ile başladı. 1963 yılından itibaren sinema filmlerinde figüran olarak çalışmaya başladı. Sinemadaki ilk çıkışını 70’li yılların ortasında yaptı. Daha çok komedi ağırlıklı filmlerin tombul komiği olarak yer aldı. Tiyatro çalışmalarını da yine aynı yıllarda devam ettirdi. 25 yıl boyunca Ferhan Şensoy’un Orta Oyuncular kadrosunda sahneye çıktı.

1987 yılından sonra faal sinema çalışmalarını azaltan Baykal Kent, özel kanalların açılmasıyla birlikte televizyon showları ve komedi dizilerinde çalışmaya başladı. Sanatçının oynadığı filmler arasında “İntikam, Sevimli Frankenştayn, Turhanoğlu Çal Hasan, Zımbala Behçet, Çılgın Ama Tatlı, Deli Şahin, Kadı Han, Kafes, Kolombo Şakir, Nerde Beleş Orda Yerleş, Paçavra, Selam Meleklerim, Tavşan Kızlar, Yarınsız Adam, Yumurtanın Sarısı, Hırçın Kız, Kan, Kızını Dövmeyen Dizini Döver, Sarhoş, Ağa Düşen Kadın, Sımsıcak, Yadeller, Arzu, Bacanak, Gazeteci, Helal Sana Recep Abi, Minnoş, Patronun Kızları, Çile, Eşek Şakası, Kartal Murat, Bir Damla Ateş, Önce Hayaller Ölür, Şabancık, Yasak Aşk, Ceza, Düşkünüm Sana, Gırgır Ali, Kelepçe, Aptal Kahraman, Cehennem Elçileri, Çöl, En Büyük Yumruk, Gizli Kuvvet, Günahkar, Kardeşim Benim, Kobra, Ölüme Son Adım, Türkiyem, Vahşi Kan, Ağlattı Kader, Başım Gözüm Üstüne, Dev Kanı, Kalbinden Atma Beni, Orta Direk Şaban, Üşütük, Alkol, Anadan Ayrı, Gazino Bülbülü, Gurbetçi Şaban, Para Babası, Sekreter, Ay Işığı Operesyonu, Ödlek, Piyangocu Kız, Tarzan Rıfkı, Fosforlu, Kahpe Bizans vs… sayılabilir.

GEÇTİĞİMİZ SENELERDE BURSA'DA HUZUREVİNE YERLEŞMİŞTİ

İlgili Röportajı;

Sanat hayatının 50. yılında Bursa’da bir huzurevine yerleşen usta tiyatro oyuncusu Baykal Kent, "İstanbul’dan uzakta, Uludağ’ın eteklerindeyim. Burası çok güzel. İstanbul’da huzur falan yok. Burada mutluluk var, kimsenin dırdırı yok" dedi.
Bir süredir maddi sıkıntılar yaşayan ve sonunda Bursa Büyükşehir Belediyesi Fethiye Dörtçelik Huzurevi’ne yerleşen usta oyuncu Baykal Kent, huzuru aradığını söyledi. Huzurevine yerleşmekten gocunmadığını anlatan usta sanatçı Kent, "Kimse tarafından buraya gönderilmedim. Buraya kendi isteğimle geldim. Buradan da kısmet olursa da güzel bir yere gömülüp temiz havada yatmak istiyorum. Artık buradan sonrası güzel bir selvi gölgesi. Buraya huzuru bulmaya geldim, huzurlu ölmek istiyorum. Görmediğim yer kalmadı.
En son göreceğim yer burasıymış. Bileti alıp sinemaya geldik, ikinci sıradan bir yer verdiler. Oturup bekliyoruz" diye konuştu.
Huzurevinde kalanlara yanlış gözle bakıldığını da belirten Kent, "Ne ya? Senin evinden daha rahat burası. Senin karının dırdırı, çocuğunun dırdırından huzurun yok. Çok elbiseler gördüm içerisinde insan yok; çok insanlar gördüm üstünde elbise yok" şeklinde konuştu.


S.Sarp Saatçi

20 Şubat 2012 06:12

Bir çok filmde yüzümüzü güldürmeyi başardı. Rahmetli Kemal Sunal ağabeyimizin oynadığı filmlerde de karşımıza çıkmışlığı vardır. Allah Gani Gani Rahmet eğlesin.

Cevap Yaz
Yandex.Metrica