Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Oğuzhan Tercan ın Yönettiği "Hırsız Var"ın Çekimleri Başladı

12 Ağustos 2004 00:00
Başrollerinde Mehmet Ali Erbil, Haluk Bilginer ve Gülse Birsel'in yer aldığı film, önceki gün Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) konferans salonundaki bir basın toplantısıyla tanıtıldı.

1991 yılında çektiği ilk filmi "Uzlaşma" ile Abdi İpekçi suikastı gibi zor bir konuyu ele alan yönetmen, bu kez mizahî bir bakış tercih etmiş. Filmin iddiası, karakterlerden hareketle, karakterlerin temsil ettiği gruplara yönelik eleştirileri dillendirmek. Bu gruplar içinde işadamları, mafya, modacılar, mankenler ve gazeteciler yer alıyor. Özetle, bütün malını kaybederek kalp krizinden ölen bir işadamının karısı, mafya dünyasının bir temsilcisi, marjinal bir modacı, bir manken, bir magazin gazetecisi ve bir hırsızın yolları bir gece içinde kesişiyor. Yani gerçek hayatta çeşitli zaman dilimlerine ayrılarak yaşadığımız şeylerin bir geceye sıkıştığını düşüneceğiz. Dolayısıyla aynı anda paparazzi, ana haber bülteni ve polisiye film izlemiş gibi olacağız.

"Uzlaşma" ile aldığı Altın Portakal mansiyon ödülünün yanı sıra "Umut Vaat Eden Yönetmen" gibi ödüller dolayısıyla kendisinden büyük (ve özellikle ilk filmi gibi) işler beklenen Tercan, bunu pek de önemsemiyor. "Politik film, ille de politika alanında mesajlar veren film değildir. Bu film de gayet politik bence. Örneğin rüşvet gibi bir meseleye değiniyor; rüşvet herkesin bulaştığı bir şeydir." diyen yönetmen, filmin bir Türkiye kesiti olduğunu belirtiyor. Bu konuda da Aristo'nun "Drama, olayları taklit eder." sözünü parola edinmiş. Bu tarz filmlerin en sevdiği tür olduğunu söylüyor: "Yaptığımız, hareket komedisi. Sabun köpüğü gibi, hayranım bu tarza. Tipik bir Amerikan sineması işte. Öyle düşündüğünüz gibi öküz altında buzağı arattıracak bir şey değil; çünkü buzağı zaten ortada!"

Filmin oyuncu kadrosu da ele aldığı konu hasebiyle hayli geniş. Mehmet Ali Erbil mafya liderini, Haluk Bilginer marjinal bir modacıyı, Gülse Birsel medya patronunun karısını canlandırıyor. Türk seyircisinin "Duvara Karşı" ile tanıdığı Birol Ünel'in de bir rolü var. Ancak söylediği tek cümle "Ben jiletim" olduğu için onun rolü hakkında ayrıntılı bir bilgi yok. Oyuncular, canlandırdıkları rollerle ilgili harıl harıl çalışırken gözlem yapmayı da ihmal etmediklerini söylüyor. Erbil ise özel olarak gözlem yapma ihtiyacı duymamış; "Mafyanın yabancısı değiliz, iyi tanıyoruz onları, birlikte büyüdük canım. Hiç özel olarak gözleyeyim diye bir derdim yok, her dakika görüyoruz zaten."

Senaryosu Haluk Özenç'e ait olan filmin müziklerini İskender Paydaş yapıyor. Yapımcılığını Medyapım'ın üstlendiği "Hırsız Var"ın Ocak 2005'te gösterime girmesi planlanıyor.Yandex.Metrica