Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Altyazı'nın Nisan sayısı bayilerde

29 Mart 2012 00:00

ZEKİ DEMİRKUBUZ
İstanbul Film Festivali'nde yarışacak olan Yeraltı, festival ertesinde vizyona girecek. Zeki Demirkubuz 'insanlığın sözlüğü' dediği Yeraltından Notlar'ı Ankaralı bir memurun hayatına uyarlama sürecini, aşağılanmaktan alınan hazzı, filmin mizah boyutunu ve daha birçok şeyi Altyazı'ya anlattı.

İZLİYORUM: ENGİN GÜNAYDIN
Yeraltı'nda Ankaralı bir memura çok başarılı bir Dostoyevskiyen ruh nakli yapan Engin Günaydın, ekran başında Peter Sellers'dan, Coen Kardeşler'den, Woody Allen'dan dem vuruyor; becerememenin, başaramamanın inceliklerini anlatıyor. Altyazı ekibinin Engin Günaydın ile yaptığı söyleşinin videosu da Nisan ayı içinde altyazi.net adresinde yayında olacak.

31. İSTANBUL FİLM FESTİVALİ
Altyazı'nın kapsamlı İstanbul Film Festivali dosyasında, bu yıl çekişmeli geçecek gibi görünen Ulusal Yarışma'daki filmler, yönetmenlerin kendi ağzından okunabilir. 30 sayfalık festival dosyasında ayrıca dövüş sanatları filmlerinden oluşan Bir Çin Sinema Geleneği: Wuxia, Arap Baharı vesilesiyle hazırlanmış Devrimin Filmini Çekmek ve İKSV'nin 40. yılını kutlamak için hazırlanan Sinema ve Müzik bölümlerine yakından bakılıyor.

TAHT OYUNLARI (GAME OF THRONES)
Büyük beğeni toplayan Taht Oyunları (Game of Thrones) dizisinin ikinci sezonu yaklaşırken, politik altmetniyle dikkat çeken ilk sezon mercek altında.

ALTYAZI'da ayrıca
Liseli Polisler (21 Jump Street): Johnny Depp'i üne kavuşturan dizi 25 yıl sonra beyazperdede
Dedektif Dee ve Gizemli Alev vesilesiyle Hong Kong aksiyon sineması ve 'wuxia'
Michael Nyman: Kameralı müzisyen
Benim Sinemalarım'da bu ay: Yusuf Kurçenli'nin anısına Karartma Geceleri
Kısa Metraj'da bu ay: Hisar Kısa Film Seçkisi 2012
Devre Dışı'nda bu ay: Maya Deren

Bu sayıdaki eleştiriler
Fetih 1453
Sığınak (Take Shelter)
Gökten Bir Uydu Düştü (Le Skylab)
Nana
ALTYAZI YUVARLAK MASA TARTIŞMASI: Yüzü Olmayan Gözler (Les yeux sans visage, 1960)Yandex.Metrica