Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Ferahfeza İstanbul Film Festivali'nde görücüye çıkıyor

2 Nisan 2012 00:00

Daha önce ödüllü kısa filmleriyle tanınan Elif Refiğ’in ilk uzun metrajlı filmi Ferahfeza, Türkiye galasını 31 Mart’ta başlayan ve 15 Nisan tarihine kadar sürecek olan 31. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde gerçekleştirecek. Ulusal yarışma bölümünde Altın Lale için yarışacak 12 film arasında yer alan filmin gösterimi 13 Nisan Cuma günü Atlas Sineması’nda saat 19.00’da yönetmen ve oyuncuların katılımıyla yapılacak.

Kadere ve uzaklarda onu bekleyen daha güzel bir hayatın varlığına inanan, şehrin gündelik gerçekliğinden uzaktaki tersane bölgesinde çalışan tedarikçi Ali’nin sert mizaçlı Eda’yla tanışmasını ve bu iki gencin birlikte atıldıkları yolculuk sırasında geçirdikleri değişim ve büyüme hikayesinin anlatıldığı Ferahfeza’nın başrollerinde Uğur Uzunel, Sitare Akbaş, Hüseyin Sevimli, Mert Asutay ve Sırrı Süreyya Önder yer alıyor. 

Senaryosu yönetmen Elif Refiğ’e ait olan filmin yapımcılığını Refiğ’le beraber Mehmet Betil gerçekleştirdi. Görüntü yönetmenliğini Türksoy Gölebeyi üstlenirken; filmin sanat yönetmenliğini Çağrı Aydın, müziklerini ise Gevende grubundan Ahmet K. Bilgiç ve Okan Kaya yaptı.

Çekimleri İstanbul’da Tuzla, Kartal ve Maltepe semtlerinde gerçekleştiren ve 6 haftada tamamlanan Ferahfeza, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nden senaryo geliştirme ve yapım desteği aldı.  Ayrıca 2010 yılında Uluslararası İstanbul Film Festivali sırasında gerçekleştirilen Köprüde Buluşmalar ortak yapım platformuna ve 2011'de Karlovy Vary Film Festivali’nde Works in Progress bölümlerinde yer aldı. Çekim süreci Koçtaş, Divan Otelleri, Aksa Jeneratör ve Esel Filtre şirketleri tarafından da desteklendi. Yandex.Metrica