Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Bosna Emir Kusturica'yı tartışıyor

13 Nisan 2012 00:00
Ülkenin en çok satan gazetelerinden Oslobocenye'de önceki gün "Facebook'a Mektup" (Pismo Faceebook) başlığı altında Kusturica'nın yazısının yayımlanmasının ardından, aynı gazete ''Kusturica Saraybosna için, Saraybosna Kusturica için ne anlam ifade ediyor'' başlıklı tartışma başlattı. Bosna savaşı sırasında, savaş mağduru kadınlara yönelik "tecavüz olaylarını abartıyorsunuz" sözleri ve Çetniklerle işbirliği yapması nedeniyle Bosna-Hersek'te yıllardır eleştirilen, Mayıs 2005 yılında ise vaftiz edilerek Ortodoks olan Kusturica'yla ilgili görüşlerini açıklayan sinemacılar, Kusturica'yı ''Emir'' ve ''Nyemenya'' olarak iki ayrı kişi olarak tanımladı.

Kusturica'nın öğrencisi ve Bosna'nın en başarılı sinemacılarından Hacihafızbegoviç, "Eğer Emir Kusturica'nın kimliğini çalan, Aliya İzetbegoviç'i kötüleyen, Miloşeviç'i büyüten kişiyi soruyorsanız benim söyleyeceğim birşey yok" dedi.
Bosna-Hersek'in ödüllü yönetmenlerinden Dino Mustafiç ise "Saraybosna bombalar altındayken, Emir Kusturica Miloşeviç rejimine hizmet eden biriydi" şeklinde konuştu.


Yandex.Metrica