Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

Tiyatroculardan yönetmelik tepkisi

14 Nisan 2012 00:00
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları sanatçıları, İstanbul Şişli'deki Muhsin Ertuğrul Sahnesi önünde toplanarak yönetmelik değişikliğini protesto etti. Bu değişiklikle Şehir Tiyatrosu yönetiminin belediye bürokratlarına geçeceğini söyleyen sanatçılar, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'a dilekçe göndererek yeni yönetmeliği imzalamamasını istediler.

Aralarında tanınmış oyuncular Mustafa Alabora, Mehmet Ali Alabora, Orhan Alkaya ve Özge Özder'in de bulunduğu yaklaşık 300 kişilik grup adına basın açıklamasını okuyan tiyatro sanatçısı Aslı Öngören, bir süredir Şehir Tiyatrolarının haksız saldırılarına maruz kaldığını dile getirerek, "Bu saldırıların nedeni artık açıkça anlaşıldı. Amaç 98 yıldır sanatçıları tarafından yönetilen Şehir Tiyatromuzun, tüm sanatsal işleyişini, belediye bürokratlarına teslim edilmesiymiş. Yeni yönetmeliğe göre artık Şehir Tiyatrosu bir sanat kurumu olmaktan resmen çıkarılarak, basit bir şube müdürlüğüne dönüştürülecekmiş. Bu yönetmeliği kabul etmiyoruz" dedi.

"Biz sanattan onlar belediyeden anlar"
Ünlü oyuncu Mustafa Alabora da "Eğer yönetmelik geçerse belediye bürokratları Şehir Tiyatrosuna direkt müdahale edecekler. Bu da sanatın bağımsızlığını, özgürlüğünü yok eden bir şey. Sayın Kadir Topbaş'ın bunu imzalamayacağı kanısındayım. İmzalarsa kendine ve mesleğine ihanet etmiş olur. Bu yönetmelik direkt olarak buradaki oyun seçimine, oyuncuların seçimine yönetmenlerin hangi oyunu koymalarına belediye bürokratları karar verecek. Kimseyi küçümsemek istemem ama ben de belediyeden anlamam. Biz sanattan anlarız onlar da belediyeden anlar" diye konuştu. Tiyatro ve dizi oyuncusu Özge Özder, "Bir sanat kurulunu belediyeden, sanatın dışında olan insanların yönetmek istemesi, repertuarı belirlemek istemesi 'el konuyor' anlamına geliyor" dedi.

TOPBAŞ'I GÖNDERİLEN DİLEKÇE
Grup daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'a dilekçe göndererek yeni yönetmeliği imzalamamasını istediler. Topbaş'a gönderilen dilekçede şu ifadelere yer verildi:
"Sayın Kadir Topbaş, 12.04.2012 tarihinde Belediye Meclisi'nce onaylanıp, imzanıza sunulan yeni yönetmelik, içeriği açısından Şehir Tiyatrosu'nun bir 'sanat kurumu' olma niteliğini ortadan kaldırmaktadır. 98 yıllık onurlu tarihi boyunca sayısız tiyatro sanatçısı ve seyiecisi yetiştiren, milyonlarca İstanbullu'ya tiyatro sanatının seçkin örneklerini özenle sunan Şehir Tiyatrosu, bilmenizi isteriz ki, biz tiyatro sanatçıları için kutsal bir yuvadır. Şehir Tiyatrosu sanatçıları olarak, 100. yılını kutlamaya hazırlanan bir sanat kurumu, kültürel mirasımız olarak yüceltmek yerine, basit bir şube müdürlüğüne indirilen, böylesi bir yönetmeliği kabul edilemez buluyoruz."


Yandex.Metrica