Yeni Site Hakkındaki Yorumlarınızı
Bize Bildirin!

"İkna olmuyoruz, biletinizi kesiyoruz"

16 Nisan 2012 00:00
İstanbul Beyoğlu'ndaki Taksim Meydanı'nda toplanan yaklaşık 500 kişilik grup, Emek Sineması'nı yıkacak projeyi protesto etmek amacıyla "İkna olmuyoruz, biletinizi kesiyoruz" adıyla yürüyüş düzenledi. Emek Sineması'nın bulunduğu sokağa kadar slogan atarak yürüyen kalabalık protesto gösterisi için tasarlanmış biletleri yırttı.

Emek Bizim Platformu tarafından Emek Sineması'nın yıkılması için düzenlenen projeyi protesto etmek amacıyla yaklaşık 500 kişilik grup düdükler ve sloganlar eşliğinde yürüyüş yaptı. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'nin de destek verdiği etkinliğe sinema yazarları, sanatçılar, sinamaseverler ve eşcinseller katıldı.

"İkna olmuyoruz, biletinizi kesiyoruz" adıyla düzenlenen yürüyüş saat 16.30'da Taksim Tramvay Durağı'ndan başladı. Eşcinsellerin çaldığı müzik eşliğinde yapılan yürüyüşte eylemciler "Taksim projesini yaptırmayacağız", "Bırakın alkıştan yıkılsın" ve "Emekle sermaye uzlaşmayacak" yazılı pankart döviz taşıdı. Sık sık düdük de çalan göstericiler hep bir ağızdan "Emek bizim İstanbul bizim" şeklinde slogan attı.

Yarım saat süren yürüyüşün ardından Emek Sineması'nın bulunduğu Yeşilçam Sokağı'na gelen katılımcılar burada oturma eylemi yaptı. Bir eylemci tasarladıkları ve üzerinde Babakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükşelir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Kültür Bakanı Ertuğrul Günay, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve Levent Eyüpoğlu'nun yer aldığı "Fetih Beyoğlu Grand Pera 3D" isimli film afişini başka bir sinemanın tanıtım tabelasına astı.

Grup adına yapılan basın açıklamasında, "Yıl 2012 Beyoğlu tam bir sinema mezarlığına dönüşmüştür. Kapısı sokağa açılan toplumsal hafızayı taşıyan büyük salonların yerini alışveriş merkezlerinin içindeki salonlu, ticari sinemalar almıştır. Emek Sineması'nın bulunduğu yerde yenilenmediği herhangi bir projeye ikna olmayacağız" denildi. Eylemciler daha sonra hep birlikte yine daha önceden tasarlanmış biletleri yırtıp yere attı.


Yandex.Metrica