Avrupa sinemasının seçkin örneklerini Türkiye'nin çeşitli kentlerine taşıyan Avrupa Filmleri Festivali-Gezici Festival 10. yaşını kutluyor.. Festival bu yıl 1-31 Ekim tarihlerinde Ankara, Bursa, İzmir, Kars, Van ve Kayseri'ye konuk olacak. Festival bu yıl 4070 km. yol katederek 21 ülkeden 112 filmi izleyicilere sunacak.

Gezici Festival 1-7 Ekim'de Ankara'da Ankapol ve Megapol Sinemaları'nda, 8-14 Ekim'de Bursa'da Tayyare Kültür Merkezi'nde, 15-21 Ekim'de İzmir'de İzmir Sanat ve Fransız Kültür Merkezi'nde, 22-24 Ekim'de Kars'ta Kars Kültür Merkezi'nde, 25-28 Ekim'de Van'da Van Devlet Tiyatrosu'nda, 29-31 Ekim'de de Kayseri'de Kayseri Devlet Tiyatrosu'nda gösterimlerini sunacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Açık Toplum Enstitüsü, Skoda Praha, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı, Çankaya Belediyesi, Europa Cinemas, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Sanat, Kars, Van ve Kayseri Belediyeleri, 100. Yıl ve Erciyes Üniversitelerinin katkılarıyla Ankara Sinema Derneği tarafından gerçekleştirilecek Gezici Festival'in taşıma sponsorluğunu Aras Kargo üstleniyor.

Gezici Festival'in yerli ve yabancı konukları her yıl olduğu gibi, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Kültür ve Sanat Vakfı'nın katkılarıyla 8-14 Ekim'de Bursa'da ve Kars Belediyesi'nin katkılarıyla 22-24 Ekim'de Kars'ta buluşacak.

Gezici Festival'in 10. yılında sinemamızın en önemli yönetmenlerinden Metin Erksan'a Onur Ödülü verilecek ve yönetmenin Susuz Yaz adlı filmi festivalde gösterilecek. Yönetmenin sinemasına ayrıntılı bir bakış niteliğindeki “Metin Erksan Sinemasını Okumayı Denemek” adlı kitap, Prof. Dr. Kurtuluş Kayalı tarafından kaleme alındı. Ayrıca Agah Özgüç'ün özel arşivinden derlediği “Metin Erksan Filmleri Afişleri Sergisi” festival sırasında açılacak.

Festival kapsamında ayrıca, 41 yılda 180'nin üzerinde filmde rol alan, sinemamızın en önemli oyuncularından Hülya Koçyiğit için “Yıldız: Hülya Koçyiğit” adlı, 20 yazarın katkıda bulunduğu bir kitap hazırlandı. Her iki kitabın basımını da Dost Yayınevi üstleniyor.

Gezici Festival'in Avrupa sinemasının klasiklerinin yer aldığı Avrupa'nın En İyileri bölümünde her zamanki gibi sinemaseverlerin kaçırmamaları gereken filmler var.

Son Yorumlar

Yandex.Metrica